burevestnik.bg - Мобилна версия


МЗ към ЕС: Здравната ни система е мобилизирана да задоволи нуждите при достигане на пика на епидемията

Правителството отпуска 2,4 млн. лв. за финансиране на изследвания, свързани с пандемията от COVID-19

МЗ към ЕС: Здравната ни система е мобилизирана да задоволи нуждите при достигане на пика на епидемията

Капацитетът на здравната система на България е адекватен на потребностите на страната и е ориентиран към очакваното допълнително натоварване при достигане на връхната точка на епидемията. Здравната система е мобилизирана да задоволи нуждите в национален план при достигане на пика на епидемията от COVID-19. Това е информирало МЗ на неформална видеоконференция на Съвета на ЕС по заетост, социална политика, здравеопазване, проведена на 15 април, съобщиха от пресцентъра на Министерски съвет.

На срещата министрите на здравеопазването са обсъдили ситуацията с COVID-19 и са направили оценка на предприетите мерки за управление на кризата при отчитане на евентуална втора вълна на заболявания.

На срещата е станало ясно още, че строгите мерки за социално дистанциране и проследяване досега допринасят за успешното ограничаване на разпространението. Оправдан бил предпазлив подход, при който значение имали както изборът на точен момент, така и на подход на постепенна деескалация на ограничителните мерки.

„България отчита като полезна координацията на ниво ЕС до момента, като същевременно счита, че решението относно излизане от кризата с COVID-19 зависи най-вече от ситуацията на национално ниво. Това решение следва да се основава на епидемиологичните данни, етапа на развитие на епидемията и капацитета на здравната система в съответната държава-членка. Необходимо е да се вземат всички мерки, за да не се стигне до загуба на контрол или влошаване на ситуацията по отношение на здравето“, допълват преслужбата на правителството.

На днешното си заседание правителството е одобрило допълнителни разходи в размер на 2,4 млн. лв. за проектно финансиране на тематични конкурси, свързани с пандемията от COVID-19 чрез Фонд „Научни изследвания“. „С осигуряване на средствата ще бъде гарантирано разработването на конкурси за проекти за научни изследвания, свързани с диагностика, превенция, лечение на заболелите от коронавируса, както и прогнозиране, мониторинг и превенция на разпространението му. Ще се подпомогне развитието на научния потенциал и научните изследвания на програмно-проектен конкурсен принцип, както и международното научно сътрудничество“, казват от пресцентъра.

Планирани са тематични конкурси за биологични и биомедицински изследвания в областта на генетичния носител на SARS-CoV2, епидемиологични и имунологични изследвания, свързани с протичането на инфекцията; разработване на терапии за лечение на корона-вирусна инфекция и ваксинални препарати за превенция на заразяване със SARS-CoV2, доказани при модели in vivo; социални, икономически и образователни аспекти на пандемията COVID-19 и др.

Междувременно МС отпусна 636 150 лв. хуманитарна помощ за 12 страни партньори от Западните Балкани, Източното партньорство и Южното съседство на ЕС. Със средствата ще бъдат купени и предоставени 4 150 комплекта с предпазни медицински консумативи на обща стойност 369 350 лв. Комплектите съдържат специализирано защитно облекло, шлем и очила, предназначени за защита на медицинския персонал. Помощта включва и 5 336 продоволствени пакета с трайни хранителни продукти, произведени в България на стойност 266 800 лв. Те са предназначени за Сърбия, Албания и Република Северна Македония.

Отпускат се и 860 568 лева на международни организации с водеща роля в борбата срещу COVID-19. Сред тях са Международният комитет на Червения кръст, Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси, УНИЦЕФ и Върховният комисариат на ООН за бежанците.

Официалната помощ за развитие, която България е длъжна да отпуска като член на ЕС, за развиващите се страни и най-уязвимите социални групи, сега е пренасочена за борба с пандемията, казват от пресцентъра на МС.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   d7NF

Още от Новини