Сред основните приоритети на Министерството на здравеопазването е въвеждането на спешна медицинска помощ по въздух. За целта Министерството на здравеопазването набира кандидати за включване в обучителен курс „Оказване на спешна медицинска помощ по въздух“, съобщават от пресцентъра на Здравното ведомство.
Лекарите и медицинските сестри, преминали обучението, ще бъдат включени в дежурства в базите летище „Враждебна“ – София и летище „Долна Митрополия“ – гр. Долна Митрополия. Обученията ще се извършват в Центъра за професионално обучение към Военномедицинска академия – гр. София, уточняват от МЗ.
Кандидатите за участие в курса могат да са лекари с придобита специалност „Анестезиология и реанимация“ или „Анестезиология и интензивно лечение“; лекари с придобита специалност „Спешна медицина“ и стаж по специалността минимум 5 години; лекари-специализанти IV курс по специалност „Анестезиология и интензивно лечение“; медицински сестри – с опит минимум 3 години в структура по реанимация и интензивно лечение. Те също така трябва да владеят английски език.
Кандидатите трябва представят копие на документ за придобита специалност; копие на документ, удостоверяващ професионален опит (ако е приложимо); копие на документ, удостоверяващ ниво на владеене на английски език, както и професионална автобиография. За специализантите – документ, удостоверяващ, че кандидатът е специализант по специалност „Анестезиология и интензивно лечение“.
Кандидатите могат да подават документи в Центъра за административно обслужване на Министерството на здравеопазването (гр. София, пл. „Света Неделя“ 5) или на електронен адрес: Bbotev@mh.government.bg. Срокът за подаване на документи е до 21.04.2023 г., включително.
Одобрените по документи кандидати ще преминат медицински преглед и тест за физическа годност в Катедрата по авиационна медицина на Военномедицинска академия. След одобрение ще могат да се включат в обучителния курс за оказване на спешна медицинска помощ по въздух, съобщават още от МЗ.
Продължителността на обученията ще бъде 15 дни, като се очаква те да започнат в началото на май.
Коментари по темата
Абе имаше един министър специалист по космическа медицина, забравих му името!
А професори може ли?
Каква е разликата между специалност :Анестезиология и реанимация“ и „Анестезиология и интензивно лечение“? Некадърници, една обява не можете да напишете. Какви са тези "лекари-специализанти IV курс по специалност „Анестезиология и интензивно лечение“ - не са ли 4-та година на специализацията? Меджи да казва колко пари ще плаща!!! Това с медицинския преглед и тест за физическа годност прилича много на донаборна комисия! Кандидатите да внимават - току виж ви облекли в шаяк и по един пагон на раменете, но има и добри неща да се случват - ще ви дадат парадна униформа, панелка, може и деца да ви направят! EEEEХ Комсомолски плам!
Права сте, организатор на прегледите е проф. Любомир Алексиев от ВМА, когото Инспекторатът от МО определи за уволнение през 2014г. заради дисциплин. нарушения. Измислената катедра по т.нар. авиомедицина е приютила 3-4 "капацитети", а основният подбор ще го прави военномедицинска колисия, което е абсурдно.
Аз не знам защо сте толкова учудена! Толко си могат и на площад Света неделя и на Дондуков! Мисля, че който е имал някакви съмнения относно това, вече няма!