Министерство на здравеопазването ще работи в посока създаване на национална скринингова програма на онкологичните заболявания. Това съобщи здравният министър проф. Николай Петров по време на блиц-контрола в парламентарната здравна комисия в четвъртък. Той отговори на въпрос на заместник-председателя на парламента и член на парламентарната здравна комисия д-р Нигяр Джафер, касаещ мерките на МЗ по отношение на профилактиката и диагностиката на онкозаболяванията. „За съжаление, докато по света смъртността от онкологични заболявания показва тенденция за намаляване, в България тази тенденция се увеличава“, отбеляза тя. Д-р Джафер коментира конкретно и програмата „Спри и се прегледай“, като припомни, че заради неуспешното й изпълнение по нея била върната значителна сума средства, възлизаща на близо 10 милиона лева.
Според д-р Джафер е нужно да има популационен скрининг.
„Нашето здравеопазване би било добро, когато се насочи към скрининг и профилактика на най-масовите заболявания, водещи до инвалидизация и смърт. За съжаление през последните години се проведоха доста малко програми в тази насока“, съгласи се в отговор проф. Петров, като отбеляза, че в последните години онкологичните заболявания у нас се засичат в много напреднал етап. Той определи като истински бич рака на маточната шийка и на гърдата, както и колоректалния карцином и при двата пола. „Това, което мога да обещая, е да се ангажирам със създаване на една програма, която ще се опитаме финансово да обезпечим“, посочи здравният министър, като допълни, че конкретните средства, цели и срокове в нея ще бъдат обсъдени с народните представители.
„За да се случи това, е нужно да се отдели финансов ресурс и да се направи ясна програма как да се усвои този ресурс“, подчерта още той.
Коментари по темата
и как ЦЗПЗ успява да осъществи скрининг за 10 пъти по-малка сума от МЗ при 10 пъти по-висока успеваемост, т.е. 100 пъти по-успешно? Дайте скрининга в ръцете на ОПЛ, здравни заведения, НПО.