burevestnik.bg - Мобилна версия


МЗ предупреждава: Грипният сезон тази година може да бъде по-тежък

По време на пандемията вероятността от заразяване със SARS CoV-2 и грипен вирус е голяма, а това може да доведе до утежняване състоянието на пациента, допълват оттам

МЗ предупреждава: Грипният сезон тази година може да бъде по-тежък

През изминалия сезон 2020/2021 г. циркулацията на грипните вируси в Европейския съюз беше необичайно слаба, а в България за първа година не бяха доказани грипни вируси. Ранното доказване на грипен вирус A (H3N2) в Европа обаче показва, че настоящият грипен сезон може да бъде по-тежък в сравнение с предходния, особено за старите хора и лицата с ослабен имунитет. За това предупреждават от Министерството на здравеопазването.

Оттам припомнят, че през последния сезон прилаганите противоепидемични мерки са оказали ефект не само върху пандемичния коронавирус, но и върху грипните вируси и препоръчват противоепидемичните мерки да продължат да се спазват стриктно.

От здравното ведомство информират, че през сезон 2021/2022 г. ще циркулират грипни вируси, които са подобни на вирусите, влизащи в състава на противогрипните ваксини, препоръчани от СЗО за страните от Северното полукълбо – Виктория и Камбоджа от тип A и Вашингтон и Пукет от тип B (съответно линия Виктория и Ямагата), като засега не може да се прогнозира кой от тези вируси ще бъде доминиращ.

Експертите припомнят, че най-надеждната защита си остава ваксината и обясняват, че се препоръчва тя да се приложи поне 14-21 дни преди началото на циркулацията на грипни вируси в страната, за да има време да се формира имунитет.

Засега не е засечена циркулация на грипни вируси, така че може да се поставя противогрипна ваксина, е препоръката на експертите. Те отбелязват още, че дори по време, когато в страната циркулират грипни вируси, може да се прилага ваксина, при положение че човек е здрав и няма остро заболяване.

Ваксината срещу грип е силно препоръчителна за хора с хронични заболявания, бременни жени, деца на възраст от 6 месеца до 5 години, защото при тях рискът от усложнения е голям. Същото се отнася и за хора, чиито професии ги изправят пред повишена опасност от тежко протичане и усложнения – медици, транспортни работници, военнослужещи и полицаи.

По време на пандемията от COVID-19 препоръките за противогрипна ваксинация са с особено значение поради вероятността от заразяване със SARS CoV-2 и грипен вирус, което би довело до утежняване състоянието на пациента, подчертават още от МЗ

„Това е особено важно за лицата с повишен риск от тежко протичане на COVID-19 и на грип - хора на възраст над 65 години, с хронични заболявания и с отслабен имунитет. Приоритетни групи за противогрипна ваксинация трябва да бъдат също медицинските работници, както и обитателите и персонала на социални заведения“, допълват оттам.

В България циркулацията на грипни вируси обикновено започва през декември, като епидемията от грип се разгръща през януари-февруари, припомнят от МЗ.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   L1YV

Още от Новини