Прехвърляне на дейности от болничната към извънболничната помощ – в тази насока ще работи екипът на здравния министър проф. Николай Петров, стана ясно от вчерашното му участие в парламентарната комисия по здравеопазване „Ние сме разговаряли с председателя на Лекарския съюз, с председателя на Надзорния съвет на касата да се огледаме още веднъж и имаме шанс, не трябва да се отказваме от тази стара идея голяма част от болничната помощ да се изведе в доболничната помощ“, заяви проф. Петров.
Той припомни, че опит за това е бил направен по времето на Петър Москов, начело на МЗ, но отбеляза, че той не се е реализирал поради „драстичното обезценяване“ на дейностите. „Ако една гастроскопия в доболничната помощ не е 20, 50 лв., а е 200 лв., колегите ще го направят и ще спестят 600 лв. от това, което плаща касата. Какъв е смисълът пациентът да лежи три дена, да го убеждаваме, че трябва да стои в болница, той да се кара и да казва „не може да ме държите на сила“, коментира проф. Петров.
По думите му има освен прехвърляне към извънболничната помощ, съществува потенциал и за намаляване на болничния престой при определени медицински дейности, както и за промяна в цените на клиничните пътеки.
Коментари по темата
Чудесен коментар! Колеги, явно трябва да станем Апостоли и ако трябва, да ВИКАМЕ, но чугунените ТИКВИ белким чуят поне с едното ухо нещо! Иначе на никой не му пука за лекаря!
300 лв е КП
А бронхоскопията?
лобито на боничните собственици и директорите не могат да изпуснат клиничната пътека за 1000 лева заради това че в нея се съдържа изследване , задължително което им струва 100 лева. Това може да стане само ако се остойности лекарския труд , участващ в това изследване. засега разликата между извеждането в исвънболничната пощощ и цената ан кл пътекса си е чиста добавена стойност, когато такава пътека има, за да се добави от нея към губещите пътеки. Проста теория на множествата.
А защо има губещи пътеки?! И защо се борим все със следствието, а не с причината?! И то уж като знаем диагнозите - неостойностен лекарски труд и хронично недофинансиране, при които изхода от подобни палиативни "мерки" е само един! Нещо в тази посока да се задава - май, само едно голямо и неопределено ЩЕ?! Години наред да създаваш и поддържаш условия и предпоставки за избуяване на "порочни" практики и после да се чудиш кой ти окъка съдраните гащи, и все друг да ти е виновен - е, те това е проста и нагла чиновническа вакханалия!
Не разбирам защо са толкова малко коментарите от лекари и пациенти по повод поредната глупост на поредния здравен министър - да се извършват високо отговорни за лекарите , и рискови за тях и пациентите дейности в импровизираните условия на извън болничната сфера? Всичко това с цел, за тяхна сметка "да се спестят" на НЗОК пари, които тя щедро да раздаде, срещу тлъсти комисионни, на фармацевтичната мафия. За парите за лекарства лимити няма и НЗОК щедро прехвърля средства от до болничната и болничната сфера за да "пълни ненаситните гуши" на фармацевтите. Ето чии интереси обслужва министърът - за пациенти и лекари не го е еня!
Разбирам от долните коментарии, че извършването извън болница на тази процедура крие сериозни рискове и за пациентите. Не разбирам, защо министърът не разбира това, а пледира за някакви явно виртуални и въображаеми икономии за сметка на лекарите и пациентите. Започвам да си мисля, че за кой ли път, пак не случихме на здравен министър.
Господин министър, смисълът да стои три дни в болница пациента е оправдан и е следният: Първи ден- задълбочено запознаване със статуса на пациента /който най често е с множество комплицирани заболявания/, доуточняващи изследвания, консултации с анестезиолог, при необходимост с кардиолог и други специалисти, които консултации не всякога ще са извършени перфектно амбулаторно, информирано съгласие и време пациентът да осмисли какво му се предлага и вземе решение. Втори и трети ден- извършване на изследването и най важното наблюдение за по-ранни или по-късни усложнения и готовност за посрещането им. Гастроскопията, не е невинна амбулаторна гъргара, за която пациентът може да бъде хванат от улицата. Господин министър, внушавате на пациента, че може да ни се кара и да ни държи сметка, че го държим насила, с подтекст с прословутото "докторите източват касата"! Точно обратно е - касата, пациентите, министерството на здравеопазването и цялата здравна система "източват" докторите принуждавайки ги да работят за жълти стотинки срещу високо-квалифицирания си и високоотговорен труд.
Чудесен коментар! Колеги, явно трябва да станем Апостоли и ако трябва, да ВИКАМЕ, но чугунените ТИКВИ белким чуят поне с едното ухо нещо! Иначе на никой не му пука за лекаря!
Същото се отнася и за бронхоскопиите!
НА МИНИСТЪРА И ВСИЧКИ НЕЗНАЕЩИ ЩЕ ОБЯСНЯ, КАКВО Е НЕОБХОДИМО ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ГАСТРОСКОПИЯ: 1.ЕНДОСОКОПИСТ-ЛЕКАР С ЕДНА ИЛИ ДВЕ КЛИНИЧНИ СПЕЦИАЛНОСТИ И ГОДИНИ СТАЖ. 2.ДОБРЕ ОБУЧЕНА В ЕНДОСКОПИЯТА МЕД. СЕСТРА 3. АНЕСТЕЗИОЛОГ. 4.АНЕСТЕЗИОЛОГИЧНА СЕСТРА. 5.СЪОТВЕТНИ МНОГО СКЪПО СТРУВАЩИ АПАРАТУРА, КОНСУМАТИВИ И УСЛОВИЯ КАТО В ОПЕРАЦИОННА. И ТОВА ЗА 200 ЛВ. ДА ИЗВИНЯВАТ И МИНИСТЪРА И НЗОК !!! ПРИ ТЯХ ЩЕ ПРАЩАМЕ ПАЦИЕНТИТЕ !
А ето какво трябва да едно раждане с Цезарово сечение: 1. Двама акушер гинеколози. 2. Операционна сестра. 3. Анестезиолог. 4. Анестезиологична сестра. 5. Педиатър. 6. Детска сестра. 7. Санита. 8 Напълно оборудвана операционна зала. 9. Напълно оборудвана реанимация. 10. Дежурни акушер-гинеколози, анестезиолози, педиатри, акушерки, анестезиологични сестри, неонатологични сестри, санитарки - всичко това за 5 дни (десет 12-часови смени). Не броя медикаменти, консумативи, режийни и т.н. Всичко това за 600 лв!
ТОЗИ МИНИСТЪР Е ОТКАЧЕН! РЕАЛНАТА СЕБЕСТОЙНОСТ НА ЕДНА ГАСТРОСКОПИЯ Е НЕ ПО-МАЛКО ОТ 2000 ЛВ. НЕЗАВИСИМО КЪДЕ СЕ ПРАВИ/В БОЛНИЧНА ИЛИ ИЗВЪНБОЛНИЧНА ОБСТАНОВКА/. ТОВА, ЧЕ ПРЕДАТЕЛСКИЯ Т.Н. ЛЕКАРСКИ СЪЮЗ СЕ Е СЪГЛАСИЛ САМО НА 600 ЛВ. В БОЛНИЧНИ УСЛОВИЯ, НЯМА НИЩО ОБЩО С ОЦЕНКАТА НА ЛЕКАРСКИЯ ТРУД, ОТГОВОРНОСТТА И РИСКА. АЗ НИКОГА НЯМА ДА ПОЕМА РИСКА ДА ИЗВЪРШВАМ ТАЗИ РИСКОВАНА ИНВАЗИВНА ПРОЦЕДУРА ИЗВЪН БОЛНИЦА И БИХ СЕ ОТКАЗАЛ ДА БЪДА ЗА СВОЯ СМЕТКА СЛУГА НА МИНИСТЪРА ИЛИ НЗОК. ЩО СЕ ОТНАСЯ ДО РАЖДАНЕТО ТО Е ЕСТЕСТВЕН ФИЗИОЛОГИЧЕН ПРОЦЕС.
Айде, не лъжи! Никой не държи гастроскопия три дни в болница, освен по документи.
Ами като не иска да стои болния със синджир ли да го вържем.Ето,пак почваме да се дърляме помежду си.Вместо да заявим ето това струва не 600,а 6000 лв и да се въведе доплащане.Защо никой не споменава времето,когато болниците получаваха пари и от касата, и държавни дотации.Защо робски се примирихме,когато дотациите спряха и болничните заплати намаляха наполовина! Като искат управляващите качествена медицина да си дотират болниците.Или болните ще дотират!
Типичен пример до какво води лобирането: една гастроскопия по скъпа от едно раждане...
ще стискаме...палци!
Ще спестят 2/3 от парите , до тук добре - обаче болниците ще запълнят капацитета със "здрави - болни " и вместо икономия от 400 лв ще се появи преразход от 200лв - кофата е без дъно !!!!!!