Министерският съвет промени свое решение от 18 декември 2020 г. за увеличаване на акционерното участие на държавата в капитала на УМБАЛ „Александровска“, съобщиха от правителствената пресслужба.
С изменението средствата в размер на 3 500 000 лв. следва да се изразходват за закупуване на медицинска апаратура за нуждите на лечебното заведение, а не за изграждане, оборудване и обзавеждане на нова сграда в университетската болница.
В доклада си до Министерски съвет служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев уточнява, че през 2020 г. средствата са били предвидени за изграждане, оборудване и обзавеждане на нова сграда в УМБАЛ „Александровска“, а в изпълнение на решението на Министерския съвет, министърът на здравеопазването е предприел действия и капиталът на дружеството е увеличен през 2021 г.
„Същевременно се промениха глобалните икономически условия, вследствие на драстично увеличение на цени на суровини, материали, горива, електроенергия и изчерпване на наличните суровини за производство, увеличени транспортни разходи. Поради това, предоставената парична сума, с която е увеличен капиталът на дружеството, е недостатъчна за изграждане на нова сграда“, обяснява министър Меджидиев.
Той допълва, че по информация, предоставена от лечебното заведение, сумата в размер на 3 500 000 лв. е налична, не са ползвани средства от нея и от 2020 г. до настоящия момент в УМБАЛ „Александровска“ не са предприети никакви действия за изпълнение решението. „Заявява се, че сградният фонд към настоящия момент е достатъчен, но за реализиране на целите на лечебното заведение е необходимо да се поддържа високо ниво на медицинската апаратура“, казва още министърът.
По думите му предоставените средства, с които е увеличен капиталът на лечебното заведение, не представляват държавна помощ. „Държавното вложение в дружеството кореспондира на инвестиционните нужди и свързаните с тях разходи. Подобно капиталово вложение би могло да се разглежда като поведение на вложител на капитал, тъй като болница „Александровска“ не е поставена в по-благоприятна среда спрямо потенциалните и реалните си конкуренти, и поведението на държавата съответства на това на обичаен инвеститор“, категоричен е д-р Меджидиев.
Със средствата ще бъдат закупени 12 броя анестезиологични апарати на обща стойност 1 104 000 лв.; 10 броя респиратори за провеждане на изкуствена белодробна вентилация за 320 000 лв., 5 броя дефибрилатори за 60 000 лв.; 3 броя транспортни респиратори за 32 000 лв., респиратор за провеждане на анестезия в ЯМР за 50 000 лв. 15 броя монитори, от които 10 за измерване на инвазивно артериално налягане за 93 000 лв. и 10 броя монитори с измерване на инвазивно артериално налягане за 76 000 лв.; монитор за провеждане на анестезия в ЯМР за 80 000 лв.; 12 броя външен отоплител за кръвни продукти и инфузионни разтвори за 36 000 лв.; 5 броя затоплящи одеяла и системи за анестезия и интензивно лечение за 42 500 лв.; бронхоскоп само за интубация за 13 400 лв.; бронхоскоп за интубация и за оглед и аспирация за 14 000 лв.; ехограф за оглед на коремна и гръдна кухина за 30 000 лв.; 6 броя видеоларингоскоп за 16 800 лв.; 3 броя операционна лампа с две тела 160+140KLX за 83 400 лв.; устройство за интраваскуларен ултразвук и FFR мобилен тип за 140 000 лв.; система за екстракорпорална литотрипсия за 540 600 лв. и плазмен стерилизатор за 195 720 лв.
„Закупуването на медицинската апаратура ще повиши качеството на медицинската услуга и съответно ще се повиши удовлетвореността на пациентите. Ще се постигнат редица преки и косвени ползи като подобряване на обслужването и комфорта на пациентите, на условията на работа на персонала, на използваемостта на инфраструктурата, както и реализиране на по-голяма икономическа ефективност и повишаване безопасността на болничната среда“, се казва в решението на МС.
Коментари по темата
А заплатките са по 1000 лв!
Олигархът обаче е хитрец.
Предишният беше най-посредствения.
Наско Йонков е посредствен
Сега проследете от кои фирми ще се пазарува апаратурата... :)
Нова далавера просто, нищо ново.
Коя ли е била планираната нова сграда?