burevestnik.bg - Мобилна версия


МС отново предлага мораториум за нови болници до въвеждане на нова Здравна карта

МС отново предлага мораториум за нови болници до въвеждане на нова Здравна карта

След като парламентът отхвърли идеята за забрана на нови болници и дейности при разглеждането на бюджета за тази година, сега правителството прави нов опит да включи такъв текст в закон – този път с директни промени в Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ). С промените в ЗЛЗ, които днес ще бъдат одобрени от Министерския съвет и впоследствие внесени в Народното събрание, се забранява разкриването на нови болници до влизането в сила на новата Национална здравна карта.

„Здравеопазването е от ключовите области, които не трябва да падат жертва на политическата нестабилност. Миналата седмица съобщихме, че от следващия месец над 400 лекарства за сърдечносъдови заболявания ще бъдат безплатни, а други над 300 ще бъдат с намалено доплащане. Днес в изпълнение на управленската програма на правителството ще предложим и важни промени в Закона за лечебните заведения (ЗЛЗ). Промените въвеждат забрана за разкриване на нови болници до утвърждаване на новата Здравна карта на страната“, заяви министър-председателят в оставка акад. Николай Денков при откриването на редовното заседание на Кабинета.

„Защо е важно това? Националната здравна карта показва реалните потребности на хората в различните региони – къде има нужда да се разкрият нови болнични легла, къде има нужда от повече специалисти и съответно, къде е необходимо Здравната каса да покрие тези нужди. Последната Национална здравна карта е правена преди шест години – през 2018 г.“, изтъкна премиерът.

„При сегашната ситуация, в която няма ограничения за разкриване на нови болници, в някои региони и области се оказваме с ненужно много болнични легла на фона на липсващ персонал, а в други области хората няма реален достъп до качествени здравни грижи. Затова в този мандат Министерството на здравеопазването започна актуализация на Националната здравна карта на България. Следващото правителство може и трябва да завърши този процес за около два месеца“, допълни той.

„Със законопроекта, който днес ще одобрим и ще представим за гласуване в Народното събрание, ще дадем възможност на НЗОК да планира възможно най-ефективно нейните ресурси спрямо реалните нужди на хората. Така държавата ще гарантира, че има осигурена болнична грижа и достатъчно специалисти за всички пациенти, независимо от това къде живеят те“, каза още акад. Денков.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   q6$2

User Avatar аз 27.03.2024 17:58:16

Обаче плаща милиарди за дълговете на Топлофикация София. С тези пари могат да се платят дълговете на всички болници в София.

User Avatar Да да 27.03.2024 12:14:07

Пак няма да мине глупавата ви промяна! Измамници!

User Avatar ТЪПАЦИ 27.03.2024 11:50:04

АЛА БАЛА

Още по темата