Министерският съвет прие Наредбата за задължителното застраховане на лицата, упражняващи медицинска професия.
Единните критерии за задължителност на застраховката и определените минимални застрахователни лимити на отговорност са възможност за компенсиране на вреди, причинени на пациентите, вследствие от доказано виновно неизпълнение на професионалните задължения на лицата, упражняващи медицинска професия.
Застраховките, както и досега, ще се сключват от лечебните заведения. Лимитите на отговорност по различните специалности в системата на здравеопазването са разделени в два вида дейности и три рискови групи, в зависимост от специалността, по която лицето упражнява дейност.
Предвидено е сключване на застраховка с покритие над минимално установеното в Наредбата, като по този начин се счита, че условието за сключване на застраховка „Отговорност на лицата, които упражняват медицинска професия“, е изпълнено.
Припомняме, становище с искане за редица промени в проектонаредбата бе изпратено от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България. Едно от основните искания в него бе да се намали определената застрахователна сума за медсестрите.
Първоначалният вид на проектонаредбата можете да си припомните тук. В него медиците са разпределени в три рискови групи според специалността си. Така например, в първа група попадат специалности като вирусология, клинична имунология, клинична лаборатория, лъчелечение, медицинска паразитология и др. Във втора група са сложени специалности като авиационна медицина, вътрешни болести, гастроентерология, инфекциозни болести и редица педиатрични специалности. В трета група пък са включени високорискови специалности като акушерство и гинекология, интензивно лечение, гръдна хирургия, лицево-челюстна хирургия и др. Минималните застраховки пък се определят в зависимост от групата, към която е включена съответната специалност и варират от 30 000 лв. до 150 000 лв.
Дали някои от предложенията в становищата на заинтересованите е взето предвид, предстои да видим след обнародването на наредбата в „Държавен вестник“.
Коментари по темата
Мии да видим размера на годишните разходи на лечебните заведения за застраховки ,за да си преценим тутакси и с колко % ще си качим цените на медицинските услуги.... Ако някой си мисли,че това няма да се отрази на разходите на пациента ....много се е лъгАл...