burevestnik.bg - Мобилна версия


Майки на деца с увреждания излязоха на пореден протест

Десетки родители на деца с увреждания се събраха на протест в София. Всички те носеха черни балони – символ на лошата според тях грижа на държавата спрямо хората с подобни проблеми у нас. Шествието им започна от градинката до парламента и се отправи към Министерство на труда и социалната политика.

Въпреки изразеното вчера намерение на кабинета за промяна на начина, по който се изплащат помощите за хора с увреждания, протестиращите бяха категорични, че то е само „хвърляне на прах в очите”. Много от тях изказаха съмнение и че промените ще станат факт. Според измененията помощта, която се дава на децата, ще зависи от степента на увреждането им. Така ако детето е с над 90% степен на инвалидност, то ще има право на помощ в размер на 930 лева. За процент между 70 и 90 тя ще е 450, а между 50 и 70% - 350 лева.

Според протестиращите обаче най-голямата помощ ще се дава на изключително малко деца. Други заподозряха, че промените ще създадат и предпоставка за корупция и умишлено занижаване на процента на увреждане. Родителите се обединиха и около искането за пожизнени помощи. „Децата ни продължават да имат проблеми и след като навършат 18 години. Това предложение е абсурдно. След 7 години моето дете навършва 18 години и ще получава пенсия от 130 лева. Как ще го отглеждам?”, попита пред репортер на zdrave.net Доротея Иванова от Ловеч, която е майка на дете с увреждане. По думите й подобна промяна ще внесе разцепление между родителите на непълнолетни хлапета и тези с по-големи деца. Някои от родителите на малчугани с по-нисък процент на увреждане изказаха и опасения, че реално помощта за децата им ще падне. Според тях достъпът до лична помощ трябва да се основава на индивидуалните потребности на детето.

Като цяло близките на децата с тежки здравословни проблеми настояха за комплексна грижа на държавата. „Имаме голям проблем с достъпа до рехабилитация – трудно намираме рехабилитатори, често се налага да ги викаме на частно у дома, което струва много. За съжаление има много неща, които не са осигурени – например нито един център не подсигурява водна гимнастика, конна езда – дейности, които биха могли да помогнат на децата ни”, коментира Явор Костадинов, баща на момче с детска церебрална парализа.

Малко след началото на протеста социалният министър Зорница Русинова излезе сред протестиращите, но до диалог почти не се стигна. Въпреки това тя изтъкна, че съобщените във вторник промени целят за пръв път да въведат разлика в даваната помощ спрямо степента на увреждане. Русинова изтъкна и че се работи по разширяването на капацитета на дневните центрове за лица с увреждания и допълни, че се надява до края на годината да започне реформата в ТЕЛК, осъществявана заедно с министерство на здравеопазването.

По-рано депутатите от БСП напуснаха пленарна зала в знак на протест заради отхвърленото им предложение парламентът да разгледа исканията им за по-високи помощи за деца с увреждания.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   eYnm

Още от Новини