burevestnik.bg - Мобилна версия


Маймунската шарка влиза в наредбата за заразните болести

Маймунската шарка влиза в наредбата за заразните болести

Маймунската шарка да се включи в Наредбата за регистрация, съобщаване и отчет на заразните болести. Това предлага Министерството на здравеопазването с проект за допълнение към нормативния акт.

От началото на май 2022 г. случаи на маймунска вариола се съобщават от държави, за които заболяването не е характерно и се регистрира само при внос от пътувал в заразена област в Централна и Западна Африка. Повечето от заболелите лица дават данни за пътуване в Европа и Северна Америка, където вирусът на заболяването нормално не се среща. През настоящата година за първи път случаи на заболяването се докладват едновременно от ендемични и неендемични държави, с широко засягане на разнородни географски области.

В тази връзка Европейското бюро на Световната здравна организация обяви разпространението на маймунска вариола в Европейския регион на организацията за атипична епидемия, припомнят в мотивите си от МЗ.

Оттам отбелязват още, че въпреки обявената от Европейския център за превенция и контрол на заболяванията ниска вероятност от по-нататъшно разпространение на заболяването, индивидуалният риск за много малки деца, бременни жени, възрастни или имунокомпрометирани лица сред близки контактни на случаи на заболяването може да бъде висок поради по-голямото въздействие на заболяването в тези групи.

Като висока към момента се определя вероятността за по-нататъшно разпространение на маймунска вариола сред лица с множество сексуални партньори във взаимосвързани мрежи (включително някои групи мъже правещи секс с мъже).

Предаването на инфекцията от пациенти на медицински персонал е възможно, като вероятността за предаване на вируса на заболяването на медицински специалисти, носещи подходящи лични предпазни средства, е много ниска, заболяването има оценено слабо въздействие, което води до общ нисък риск. Рискът за медицинските специалисти, осъществили незащитен близък контакт със случаи на маймунска вариола (напр. контакт лице в лице за продължително време, контакт с отворени лезии без ръкавици, интубация или друга инвазивна медицинска процедура) се оценява като умерен, посочват още от ведомството.

За повишаване информираността на медицинските специалисти и лабораторните работници относно своевременно установяване на причинителя и недопускане появата на вторични случаи са изготвени указания до регионалните здравни инспекции и лечебните заведения относно необходимите мерки, които следва да се предприемат спрямо болните, техните контактни и външна среда, вида на пробите за лабораторна диагностика.

Предвид всичко това е необходимо допълнение към Наредбата, с което да се създаде възможност за провеждането на надзор в страната на заболяването маймунска вариола, обясняват от МЗ.

С всички допълнения към нормативния акт можете да се запознаете тук, а с всички мотиви към него – тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   w1gE

Още от Новини