Прекалено рано е да очакваме, че пандемията е свършила, за да отпадат мерки като носене на маска и спазване на дистанция. Това отбеляза пред bTV епидемиологът д-р Христиана Бацелова във връзка с обявената от властите отмяна на извънредната епидемична обстановка от 1 април и свързаното с това обявено отпадане на противоепидемични мерки. „Аз не съм привърженик на това ранно отпадане на мерките“, декларира тя.
Сравнявайки ситуацията с тази в други европейски държави, д-р Бацелова посочи, че от една страна след премахването на всички мерки случаите там са се увеличили, а от друга – ваксинационният обхват при тях е много по-висок от този у нас, така че те нямат пълни интензивни отделения. „При нас се очаква, ако имаме повишаване на новозаразените и болните, те да боледуват и по-тежко, защото масово хората в България са неваксинирани“, отбеляза тя.
Според нея освен маските на закрито и в транспорта, трябва да остане възможността за получаване на безплатни PCR тестове от личния лекар. „Малко ми е трудно да кажа дали ако рязко се разпуснат мерките, няма да имаме отново покачване на новите случаи. Много е важно доколко ще се спазват мерките от гледна точка на всеки един в обществото“, подчерта лекарката и за пореден път припомни, че ваксинацията е най-сигурният вариант да не се боледува тежко и да намалеят смъртните случаи след отмяната на мерките.
Според математика Николай Витанов пък ситуацията у нас е „много зелена“. Той показа карта на петте региона на страната, която сочи не 14-дневната заболеваемост от COVID, а заетостта на интензивните легла. Според нея само три области са в жълто – столицата, Варна и Силистра, почти цялата останала страна е в зелено, а някои области са и в синьо (етап 0 според плана на управляващите, без прилагане на противоепидемични мерки).
Витанов прогнозира, че до около 20-ти април у нас заболеваемостта ще достигне 140‱, което ще се отрази върху картата с интензивните легла, като оцвети цялата в „морско синьо“, а след това се очаква спокойно лято.
Той обаче изрази съгласието си с д-р Бацелова по отношение на оставането в сила на някои мерки и след отмяната на извънредната епидемична обстановка. „Едното е носенето на маски на закрито и в градския транспорт и второто – след отпадането на извънредната епидемична обстановка МЗ би трябвало да има възможност, ако тръгне да се случва нещо, да наложи в съответната област мерки съгласно плана“, коментира Витанов, от което стана ясно, че той не е запознат с широко коментирания през последните дни законопроект на управляващите за промени в Закона за здравето, който предвижда това да се случва както на централно ниво с решение на министерството, така и на местно ниво с решение на РЗИ.
Гост на телевизията беше и председателят на една от хотелиерските и ресторантьорски организации Ричард Алибегов, който очаквано декларира, че бизнесът (вероятно имайки предвид този на представляваната от него организация) не е съгласен с отмяната на извънредната епидемична обстановка, тъй като по този начин държавата единствено прекратява всякаква помощ за бизнеса. В същото време той заяви, че и към момента те не могат да разчитат на такава помощ. От думите му стана ясно още, че ресторантьорите искат управляващите да гласуват компенсации, които да им бъдат изплащани до края на годината и след отмяната на извънредната епидемична обстановка, за да може бизнесът да си стъпи на краката след двете години затруднена работа.
Коментари по темата
На чалготеките още 3 години компенсации да дават и да им намалят още ДДС на 0 %. Те са най-важното нещо в държавата за живота и здравето на българина /физическо, психическо и най-вече интелектуално/, начело с опашатия австралопитек.
Вещица!
И що за глупост е ПСР да не може да се даде от ОПЛ!? За да икономисат едни 15лв. (защото направлението за СИМП ще е 35лв., ПСР е 60лв.) , пациентът ще се разкарва, чака и заразява...