burevestnik.bg - Мобилна версия


Мая Бонева: Проблемът с кадрите в акушерството не е от днес, а е трупан с години

Мая Бонева: Проблемът с кадрите в акушерството не е от днес, а е трупан с години

Проблемът с кадрите в акушерството стои с цялата си тежест, но той не е от днес, натрупан е във времето, а в последните месеци e с особена сложност. Това заяви пред БНТ главната акушерка на Първа САГБАЛ "Света София" Мая Бонева в разговор по повод Деня на родилната помощ - 21 януари.

"Факт е, че кадрите не достигат, факт е, че младите кадри са малко, не можем да осъществяваме приемствеността и подмладяването на екипа", подчерта акушерката.

Мая Бонева припомни, че аушерската професия е регулирана професия и и изрази мнение, че трябва да има намеса на държавата, като, по думите й, този процес вече е започнал. Според нея един от аспектите на недостига е липсата на интерес у младите, а от друга страна причините се коренят в заплащането и условията на труд.

"Два пъти по-малко акушерки има в България, които работят в момента и упражняват тази професия", посочи тя.

Акушерката подчерта, че професията е с голямо обществено значение, а по време на пандемия и акушерките, както и всички останали, са се учили в движение.

„Ситуацията беше динамична, защото животът идва всеки ден, непрекъснато се раждат деца и ние отговорихме на това предизвикателство, посрещайки новия живот“, каза Мая Бонева.

Тя бе категорична, че и при тези трудни условия тя и колегите й са се старали бъдещите майки да не се чувстват притеснени от ситуацията и да имат сигурност, че ще получат пълноценна професионална помощ и грижа.

Мая Бонева призна, че проблемът с отложеното раждане при по-късна възраст на майката остава и е много сериозен, призна също така, че има повишен интерес към оперативно раждане без необоходимост, като обаче напоследък има тенденция към промяна.

„Работата на акушерката е и изключително емоционална - думите не стигат да се опишат чувствата, че си бил до майката в един изключително съкровен момент от нейния живот, да чуеш първия звук, който издава едно новородено бебе“, каза Мая Бонева и пожела на всички свои колеги да бъдат здрави и да запазят любовта към професията.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   zxfG

User Avatar Гост 21.01.2021 13:01:43

На коя страница в стандарта по Акушерство пише, че за нормално раждане са необходими две акушерки, а за Цезарово сечение три?

User Avatar Гост 21.01.2021 16:52:50

Две са, две са! Едната държи единия крак, другата - другия :)

User Avatar Лекар 22.01.2021 00:41:10

А при трети крак? Какво държи третата акушерка?

User Avatar Гост 21.01.2021 12:14:54

Честит празник на всички, посветени на майчино, детско и женско здравеопазване! "Глупостите", които "каканиже поредната баба" са реалните факти в доболничната и болничната помощ. Ниско заплащане, лошо отношение, тежък "бакалавърски труд". Професионалните отговорности на акушерките не са свързани само с акта на раждането, за да изчислявате нетната бройка от 1,5 раждания на месец. За изпълнение на стандартите по акушерски грижи в едно нормално раждане участват две акушерки, за оперативно родоразрешение са нужни три. Пуерпералният период, неонаталното обслужване в стационар, високорисковите бремености, гинекологичните състояния - оперативно и консервативно лечение са в обхвата на дейността на акушерките. В доболничната помощ отсъствието на тези кадри е критично - женска и детска консултация не се извършва в пълен обем и с необходимо качество. Оценката на работата и всеотдайността на акушерките не е средно аритметничната стойност, изчислена от Вас. Спокоен ден и хубав празник!

User Avatar Гост 21.01.2021 10:55:48

Поредната баба, която каканиже глупости! Акушерките не са малко, даже са повече от необходимото. За 2019 в България са станали 61 538 раждания, а акушерките в страната са 3 269 (данни за 2017 от НСИ). Това прави по 19 раждания на акушерка годишно, или по 1.5 раждания на месец. Айде не сте се преработили; важното е да се мрънка!

Още от Новини