Министерството на образованието и науката отличи най-изявените участници в програмата „Хоризонт 2020“ на Европейския съюз.
„За да спечелим и осъществим нови успешни проекти е необходима съвместна работа между науката, бизнеса и обществото. Целта ни е до 2020 година да удвоим спечелените средства от 100 милиона лева, а до 2030 година - да привлечем 1 милиард лева в рамките на новата програма „Хоризонт Европа“, заяви заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева.
Тя подчерта, че за МОН партньорството с обществото, медиите и всички обществено ангажирани организации е от изключително значение. Със специални сертификати бяха наградени 16 организации в общо девет категории.
Награда за най-активен по отношение на европейските политики получи Медицински университет в Пловдив. Университетът има значителен опит с разработването и изпълнението на международни, национални и с европейско финансиране проекти.
В момента координира или участва в 12 научни, 3 образователни, 1 инфраструктурен, 5 международни проекта и 2 академични мрежи. Съдбата на проектите се базира на успешна екипна колаборация – за МУ-Пловдив е „постулат“ значимите научни резултати да са плод на усилията на мултидисциплинарни национални и международни колективи – партньорство с 32 висши училища и научни организации от 15 държави от Европа, САЩ, Азия.
В последните 3 години МУ-Пловдив развива и друг неспецифичен за медицинските висши училища , „клон“ в проектното финансиране – научна дейност чрез колаборация с бизнеса - изпълняваме 6 проекта с бизнес-организации - всички в сферата на биотехнологиите, в т.ч. актуалното 3D биопринтиране.
По програма Хоризонт 2020 от 2009 до сега има 6-кратно участие в Нощ на учените с прогресивно нарастващо участие на студенти и млади учени.
Най-значим е делът от инфраструктурни проекта с Европейско финансиране. Безвъзмездната финансова помощ намери ясно изражение при изграждане на 12 научни инфраструктури; осем от тях са в Компонент 3 на Иновационната стратегия за интелигентна специализация - ИСИС: „Индустрия за здравословен живот и биотехнологии“, концентрират база и ресурси за съвременни научни изследвания и са „инкубатор“ на млада генерация изследователи, ангажирани в мултидисциплинарни научни задачи, в условия на взаимовръзка и научен обмен.
Новият проект „Център за компетентност ПЕРИМЕД“, който е на стойност 23 млн. лв., 75% - за научно оборудване и научна инфраструктура, е фокусиран към изследвания в областта на персонализираната медицина в онкологията, интензивната медицина, иновативните лекарствени носители за таргетна терапия, био-инженерни технологии и биосензори.
С интензивно развитие е Симулационният тренировъчен център, който надгражда иновационни образователни технологии и научни изследвания със сферата на симулационното обучение – центърът е инициатор и домакин на две национални конференции по симулационно обучение в медицината с международно участие.
С Европейско финансиране се изгради оптимална подкрепяща среда за младата генерация учени - два проекта по ОП „Развитие на човешки ресурси“ и „Наука и образование за интелигентен растеж“ осигуриха условия за изграждане на капацитета им в научната и образователна дейности чрез: материална, консултантска и менторска подкрепа от международно утвърдени учени; финансиране на краткосрочни и дългосрочни мобилности във високотехнологични европейски комплекси; подкрепа за научни публикации в списания с IF; достъп до бази данни и научна информация; материали за целите на докторските им програми; висококачествено обучение във вече институционализирани структури.
Националната финансова помощ по линия на Фонд Научни обвързват постиженията на младите и опита на утвърдените изследователи в съвременни приоритетни научни направления, чиито цели и планирани резултати хармонизират с Европейските приоритети – провеждат се фундаментални научно-обосновани изследвания с практико-приложна стойност в обществена полза.
„Наградата и признанието задължават МУ-Пловдив да продължи засилено проектно и програмно финансиране като инструмент за посрещане на обществени предизвикателства, осъществяване на държавни политики, интензифициране на връзките на науката с образованието, бизнеса , комплексната грижа за пациента, и обществото като цяло”, заяви зам.-ректорът по международно сътрудничество и проектна дейност проф. д-р Мариана Мурджева.
Програма „Хоризонт 2020“ е най-голямата в областта на науката и научните изследвания не само в рамките на Европа, а в целия свят. Програмата финансира научни проекти, изследователи и иновационни разработки.
Коментари по темата