burevestnik.bg - Мобилна версия


Между 145 и 152 млн. лв. за болниците до приемане на НРД

Между 145 и 152 млн. лв. за болниците до приемане на НРД

Между 145 и 152 милиона лева е определената месечна сума за болниците у нас до влизането в сила на новия Национален рамков договор, който трябва да бъде приет през април. Това стана ясно след днешното заседание на Надзорния съвет на НЗОК, по време на което бяха обсъдени бюджетите на лечебните заведения.

„Приехме месечното разпределение на бюджета на НЗОК, което създава възможност да започне реализирането на здравно-осигурителните плащания в рамките на отчетената и извършената от изпълнителните на медицинска помощ дейности. Приехме правилата за разпределение на средствата за  заведенията за болнична помощ за първите четири месеца за 2018 година до приемането на новия НРД“, разясни председателят на Надзорния съвет и заместник-здравен министър Жени Начева.  Тя посочи, че според решението на надзорниците средствата за болнична медицинска помощ ще се разпределят въз основа на отчетената и извършена дейност през месеците ноември, декември миналата година, както и януари от настоящата, когато всъщност се заплаща изработеното през декември. Начева отбеляза, че това е периодът на зимните месеци и има грипна епидемия. „Ние считаме, че това разпределение ще осигури спокойствие сред лечебните заведения и отразява най-адекватно отчетната и извършена дейност от тях“, заяви тя, като допълни, че са отчетени и предложенията на РЗОК-тата за разпределение на средствата по отношение на държавните и общинските лечебни заведения.

Запитана каква е конкретната сума за бюджетите на болниците, тя посочи: „Сумата е между 145 и 152 милиона лева, но това зависи от обращаемостта към болнична медицинска помощ и заболеваемостта“. Начева изтъкна, че касата заплаща само отчетената дейност, като допълни, че на лечебните заведения се дава право до приемането на НРД  икономиите от предходния месец да се прехвърлят към следващия. „Така лечебните заведения няма да имат стимул да отчитат максимално дейността, независимо дали тя е извършена, ще отчитат реалните потребности за лечение на пациентите“, каза тя.

На въпрос на Zdrave.net касаещо решението на ВАС за надлимитната дейност на болниците през 2015 година, Начева коментира, че това решение се отнася за бюджет, който е приключил отдавна. „Съдът се произнася за две точки от решение на Надзорния съвет, което е взето още през януари 2015 година и е създаден един допълнителен резерв за разпределение на средствата. В хода на годината обаче са изплатени близо 200 милиона средства допълнително за болниците. Тоест, ние считаме и това е така, че цялата извършена и отчетена дейност през 2015 е заплатена от касата. Ако някоя болница счита, че има финансови документи, които доказват, че тя е извършила дейност, която не е заплатена, то нека да докаже този факт, но категорично мога да заявя, че по отношение на финансовата и отчетна документация в касата, 2015 е приключила така както и 2017 – без просрочени задължения към болниците“, поясни тя.

Относно въвеждането на определени стойности за част от т. нар. централизирани дейности, Начева обясни:  „Запазиха се основните принципи за определяне на средствата за болнична медицинска помощ. Отново ще има приложение 1 с индикативни стойности и приложение 2 за останалата дейност, като индикативните стойности ще бъдат наблюдавани и контролирани, така както цялата медицинска дейност“. Тя подчерта, че индикативните стойности не целят пациентите да получат по-малък обхват на лечение или да има ограничение за получаваната от тях медицинска помощ.  „Те са определени въз основа, както по приложение едно, така и по две, въз основа на отчетена и извършена дейност. И ако има големи отклонения от тези параметри, значи има някакъв проблем  в съответните лечебни заведения“, заяви тя, като отбеляза, че  там се наблюдава най-голяма ръст на разходите. „Ние наблюдаваме тази отклонения и съответно предприемаме контролни действия, тоест те са индикатор в каква посока да насочим контролната си дейност“, допълни тя.

Касата вече се е разплатила и за медикаментите за домашно лечение към аптеките,  останали от миналата година, които бяха в размер на 31 млн. лв., стана още ясно от думите й. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   wMAs

User Avatar ФЕН 30.01.2018 09:34:49

Като отпускат повече пари до подписването на НРД 2018, защо не платят надлимитната дейност на болниците за 2016 г.-2017 г.?

User Avatar геометрична прогресия 29.01.2018 17:33:14

на кого принадлежите?

User Avatar НЗОК-РЗОК 29.01.2018 09:33:43

Жени,какво правим със заплатите в системата!?

User Avatar СССССССС 29.01.2018 00:21:52

ВИЕ СТЕ КРАДЦИ

User Avatar Гост 26.01.2018 15:05:35

И как запълниха нормативната празнота относно формиране общата рамка на работа през първите четири месеца на тази година?! Щото, каквото и да е друго, освен анекс към НРД-2017, води до нелегитмност на всяко едно решение на надзора!

Още по темата