burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Анна-Мария Борисова:

Между 30% и 50% са недиагностицираните диабетно болни у нас, а броят им расте

Между 30% и 50% са недиагностицираните диабетно болни у нас, а броят им расте

Между 30% и 50% са недиагностицираните диабетно болни у нас, а броят им расте. Това каза председателят на Българско дружество по ендокринология проф. Анна-Мария Борисова на пресконференция днес по повод Световния ден за борба с диабета и официалния старт на Националната информационна кампания „Когато мислиш за своята кръвна захар, помисли и за сърцето си!“.

„Наше изследване показа, че недиагностицираните диабетици през 2012 г. са били 30%, а през 2017 – 50%. От тези, които през 2012 г. са били са с предиабет, 50% са станали диабетици“, поясни проф. Борисова. Тя допълни още, че Международната диабетна асоциация оценява, че 21 млн. или 16% от бременните жени в света през 2015 г. са имали някаква форма на хипергликемия през бременността. Затова се препоръчва създаване на национална правителствена програма за мониториране на незаразни болести, която включва и диабета.

Бременността при всяка жена с диабет тип 1 или тип 2 трябва да бъде планирана, за съжаление обаче това не се случва при 2/3 от жените, затова е нужно още при старта на бременността да се прави скрининг за откриване на недиагностициран диабет. Ако жената отговаря дори на един от 11-те показателя в скрининга, се назначават изследвания. Рисковите фактори включват: фамилна обремененост със захарен диабет, наднормено тегло или затлъстяване преди бременността, анамнеза за репродуктивни неудачи, гестационен диабет в предходна бременност, синдром на поликистозни яйчници, раждане на плод с тегло над 4 кг, ехографски данни за макрозомия и хидрамнион на плода, многораждали жени и възраст над 30 години.

„От 10 до 13% от бременните жени са имали диабет и преди да забременеят, а това крие определени рискове в рамките на бременността да се проявят усложненията от диабета и да се стигне до прееклампсия“, каза началникът на Клиниката по диабетология в Университетската болница по ендокринология проф. Цветалина Танкова.

Тя допълни, че при направен скрининг на 1600 жени в началото на тази година, при 29% от тях е открит гестационен диабет, който продължава до раждането и често след това претърпява обрат. „Гестационен диабет обаче се среща при 45% от жените, заченали по метода на асистираната репродукция“, поясни проф. Танкова.

Проф. Борисова пък уточни, че независимо от типа на диабета, по време на бременност лечението е само с инсулин.

Специалистите подчертаха, че скриниг и изследвания за диабет трябва да се правят два пъти – при старта на бременността при жени с повишен риск за диабет от класически тип, а през 24-25 гестационна седмица - при всички бременни жени, за които не е установен захарен диабет преди това, за да се изключи наличието на гестационен такъв.

Проф. Борисова наблегна на факта, че диабет и затлъстяване вървят ръка за ръка. „В България над 70% от хората са с наднормено тегло или затлъстяване. Говорим за истинска епидемия“, каза тя и допълни, че сме на първо място в Европа по смъртност от сърдечносъдови заболявания, които са част от усложненията на диабета. „Това е 65% от цялата смъртност в страната. Има тенденция за намаляване, но е далеч от това, което е постигнато в другите държави“, каза тя. По думите й, за да се намали рискът от диабет и сърдечносъдови заболявания, е достатъчно да се намали количеството на употреба на бялата захар.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Ssg4

Още от Новини