burevestnik.bg - Мобилна версия


Механизмът за онколекарствата в болниците влиза и в Наредба 10

Механизмът за онколекарствата в болниците влиза и в Наредба 10

Механизмът за заплащане на онколекарствата и медикаментите, прилагани при животозастрашаващи кръвоизливи и при пациенти с вродени коагулопатии в болничната помощ, който беше записан в Закона за здравното осигуряване (ЗЗО) влиза и в Наредба 10, става ясно от проекта, публикуван на сайта на МЗ за обществено обсъждане.

Припомняме, че в края на януари депутатите одобриха текст, в който е записано, че когато липсват действащи рамкови споразумения за съответната година, НЗОК не може да заплаща тези лекарствени продукти на по-висока цена от най-ниската, изчислена на база среднопретеглената стойност, заплатена от НЗОК през предходните 6 месеца за всеки продукт, и стойността, на която лекарственият продукт е доставен на съответния изпълнител на болнична медицинска помощ, независимо дали той е възложител по Закона за обществените поръчки. В закона е записано и че когато за конкретен лекарствен продукт не може да бъде определена стойност, НЗОК ще заплаща до цената му по Позитивния лекарствен списък.

С проекта за промени в Наредба 10 се предлага въвеждане на основните правила, регламентиращи по каква стойност НЗОК заплаща лекарствените продукти при наличие на сключени рамкови споразумения; регламентиране на задължение за публикуване в Електронната система за закупуване на лекарствените продукти на информация за постигнатата най-ниска стойност за единица активно вещество от лекарствен продукт в рамковите споразумения; създаване на задължение за уведомяване на НЗОК при изтичане на срока на действие на рамковите споразумения и липса на нови в рамките на нормативно установените срокове.

В проекта на Наредбата са регламентирани условията, реда и критериите за определяне и оповестяване на интернет страницата на НЗОК на среднопретеглена стойност за всеки лекарствен продукт и се предлага конкретен начин за изчисляването й през предходните шест месеца. Предлага се стойността на общото количество от всички лекарствени продукти в съответната група, отчетено от всички изпълнители на болнична медицинска помощ и одобрено за заплащане след месечен контрол от НЗОК за съответното шестмесечие, да се разделя на общото количество единици активно вещество. При изчисленията се включват и количествата от лекарствените продукти, отчетени от изпълнителите на болнична медицинска помощ на нулева стойност. За определяне на окончателната средно претеглена стойност за шестмесечието на единица активно вещество от лекарствените продукти от групата се въвежда процент за определяне на доверителен интервал, който отразява динамиката в стойността, на която лекарствените продукти се доставят на съответния изпълнител на болнична медицинска помощ за шестмесечния период.

Предлага се и правило, уточняващо кой период се счита за предходно шестмесечие. Поради необходимостта от технологично време за обработка на отчетните данни, тяхната проверка и одобрение на заплащането им, между предходното шестмесечие и месеца, за който следва да се заплатят лекарствените продукти, трябва да има разстояние от един месец. Първото шестмесечие, за което се определя средно претеглена стойност, обхваща периода от 1 декември 2023 г. до 31 май 2024 г., а първото шестмесечие, за което се публикува информация, обхваща периода от 1 юли 2024 г. до 31 декември 2024 г.

Припомняме, че проектът на Наредба беше съгласуван и одобрен и от Надзорния съвет на Здравната каса.

Текста на проекта можете да видите тук, а мотивите към него - тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   8anA

Още по темата