„През 2019 г. голяма част от дейностите по проекта са възложени, като към момента се разработва цялостната архитектура на Националната здравна система, в това число националните номенклатури, задължителни за използване по отношение на медицинската информация и обемите в реално време, както и националните здравноинформационни стандарти за обмен на медицински данни също в реално време“. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на питането на депутата от ДПС Джевдет Чакъров а какъв етап е изграждането на Национална здравна информационна система и ще бъде ли наистина завършено до 28 декември 2020 г., по време на вчерашия блицконтрол в парламентарната здравна комисия.
„Поради обжалването на обществените поръчки, дейностите по разработване на електронното досие и електронната рецепта и направление, все още не са възложени и процедурата предстои. Възложените към момента договори са следните – разработване и въвеждане на здравноинформационни стандарти, номенклантури, идентификация, автентикация и на ядрото на националната здравноинформационна система, разработка на регистрите, разработка на позсистема за електронни административни услуги, изграждане на здравноинформационен портал. Предстои изграждането на система за събиране на информация от болниците, изграждане на система за мониторинг в здравеопазването, доставка на инсталация на стандартен системен и прилоене софтуер и изготвяне на инстрмент в нормативната уредба във връзка с въвеждането на националната информационна система“, допълни министър Ананиев.
203 индивидуални заявки пък са били подадени от лечебните заведения за необходими лекарствени продукти през 2020 и 2021 г., каза министърът в отговор на въпроса на депутата от Воля Кръстина Таскова какво се случва с централизирания търг на лекарствата.
През септември миналата година е стартирана първата електронна обществена поръчка за онкологични лекарства. Прогнозната стойност възлиза на 1, 3 млрд. лева с ДДС. Подадени са 27 предложения от 16 участника, които бяха отворени на 8 ноември 2019 г. Предстои да бъдат отворени ценовите предложения. След това ще бъде проведен електронен търг в реално време, въз основа на който ще бъдат определени изпълнителите по рамковото споразумение. През февруари ще бъдат проведени още пет обществени поръчки за закупуване на лекарствени продукти“, каза министър Ананиев.
Коментари по темата
Не разбрахте ли, че докато Жени Начева, Кирчо и Бойче Пенков не бъдат тричани и с доживотна забрана да се учат върху здравето на хората, нищо добро не очаква ни пациенти, ни лекари. Ще са на кяр само олигарси и плиткоумни политици от целия спектър.
Сърварите на НЗОК вече нямат капацитет да съхраняват/архивират информацията. 7Машините са стари по на 10 и повече години.Няма кадри по касите,които да поддържат техниката.Не разбирате нищо от електронно здравеопазване.Четете това ,което са Ви написали и обещавате без да изпълнявате и без да носите отговорност за хаоса в системата.M*2
Ще,ще,ще ... И така до края на мандата !
Това сме го чели всяка година от 14-15 поне. Тиквокомунягите искат без пари да правят реформа ,ама не става бе другарки и другари. Огромни инвестиции трябват заедно със закриване на съветската им здравна система за да се получи нещо като в нормалните европейски държави. А Бочко Тиквето се отказа пак от електронните лични карти, които в Естония се ползват и за идентификация в здравната им система и за какво ли не. Представяте ли си кочинката изостава от ЕСТОНИЯ (?!?!) с 20 години в електронните системи и услуги. Те ги въведоха 2000 г , а тук още се премятат журнали и учетни форми (какви хубави съветски изрази, да им спомена майката...).
Първо се казва - до лятото . Чак тогава - до зимата .
Ананиев е удобния словоблудстващ с нулево КПД. В това министерство просто се чака да мине мандата - некомпетентност+липса на интелект+лобизъм и резултатите са ясни. Няма резултати.
Това е отколешна стратегия на милиционерите от ГЕРБ- да намерят такъв галфон за здравен министър ,който да бави топката и да не се харчат пари за реформи. Справка : Деса Артилерията, Пепи Левото, Киро Ментата. Чака се нов нищоправец на някой кръстопът. А иначе сега 11 месеца ще слушаме приказки за реформи и електронизация и дали да е кйато хопландксия или като канадския модел , а декември парламентът с плиткоумни цоциалисти ще си приеме същия планов социалистически бюджет както преди. 11 месеца приказки за реформи след това по-старому и те така