Безспорно държавата може да помогне на общинските болници. Ние сме в добра координация с управителния съвет на Сдружението на общинските болници в България. Даже вече имахме една среща. Това заяви днес министърът на здравеопазването Кирил Ананиев пред журналисти по повод днешното заседание на ръководството на сдружението, на което се обсъжда възможността за национален протест на 15-и януари.
„За да направим анализ на състоянието на държавните болници, разгледахме областните потребности от здравни грижи. На тази база естествено направихме анализ и на финансовото състояние на общинските болници. Това, което държавата може да направи, в лицето на МЗ, е да подпомогне там, където е необходимо общинските болници да бъдат оптимизирани и преструктурирани. Това обаче може да бъде извършено само по решение на общинските съвети“, поясни министър Ананиев.
По думите му Министерството на здравеопазването може да отпусне помощ от шест милиона лева на общинските лечебни заведения. „Това става по една специална наредба, по която ние можем да подпомагаме общинските болници за определен тип дейност. Това обаче може да стане само в контекста на преструктурирането на общинските болници. Има болници, които работят много добре, но има и други, които могат да бъдат преструктурирани като ДКЦ-та с от 10 до 20 легла. Това например може да се случи в Белоградчик“, каза още министър Ананиев.
„На много места, включително и в държавните болници, установихме, че персоналът, който трябва да е там като лекари, сестри и санитари, не са на работното си място. На болницата в Белоградчик обаче няма да се дадат от тези 6 милиона, а напротив – ще бъде направена проверка от Медицински одит.“ Така коментира министър Ананиев думите на кмета на Белоградчик Борис Николов, че поради изискването на стандартите за покриването на пътеките, в общинските болници фигурират десетки фалшиви документи и дипломи. На практика обаче тези лекари не са на работа, а само си дават дипломата и в края на месеца си взимат заплатата.
„Наистина в медицинските стандарти има изисквания, които не отговарят на времето и състоянието на системата. Сега, по време на преговорите с БЛС, ще минем всеки един стандарт и ще отстраним неща, които са отживелица“, каза министърът.
Коментари по темата
От 10г.като се завърнах от чужбина и в болницата в която работа ми падна главата за какво става дума това, което видях и продължавам да гледам направо съм на ръба да емигрирам окончателно! Престъпна безотговорност от всички!Липса на отговорност, знания, квалификация, милосърдие, съпричастност, злоупотреби от лекари, сестри, санитари, администрация. Казвам си ще известя министри, одити, медиите. То пък сменът министър, после служебни, после службогонци и така до къто ми отиде младостта! Чудя се как навън плащат за качествена работа, а тук плащат за престъпни мероприятия, обединяват се нечитавите и ще смачкат качеството! Добре, че болницата е държавна 8лекари специалисти двама пенслнера, трима от тях на граждански договори, двама ординатора и трима уж Нач. Отделение, клто присъстват 10,11дни дежурства, нощ. и дневни де минат визитация, де неминат и си вземат заплата и съвместителство, взеимат си платен отпуск, ходят и на съдебни дела и те по време на дежурства, после пък в друга болница в друго населенл място и що да ходят в чужбина, да ги видят, че нищо незнаят, ни език, ни по специалността! А за медицинските специалисти са за лечение отвсякаде, бърнаут, изпепелени, изкукуригали на 100години самота са. За санитари, без средно образование, взимат колкото мед. сестра, невъзпигани, агресивни, без курсове и квалификация, аморални и деградирали лелички и чичковци и са посече по щат ог сестри и лекари. Чудно и още антураж общи работници, администрация и его ти болница. Ако някой надникне, да види какво се произвежда и за какво се плаща и немалко ще се гръмне или ще побеснее! Залуду! Кога ще дойдат Ахчиева, Шекерова, Карбовски или Куликов!
Много болници в Пловдив, също много в Стара Загора! На половин час от Чирпан. Кое е онова състояние, при което пациент ще бъде спасен в Чирпан? Троmболиза при инсулт или стентиране при инфарткт ще направят, или някоя спешна операция? Лежат възрастни хора с измислени пневмонии, сърдечна недостатъчност, болки в кръста. В мизерни условия при това! Кому е нужно това? В Плевен има 6 болници. И общински в Ч Бряг, Гулянци, Левски, Никопол? Свикнали сме в последните 70 години да лежат пациенти за щяло и нещяло и докога ще я караме така? Има много малко места, като например Сандански, Гоце Делчев, Белоградчик, където силни болници са наистина необходими, защото областните градове са относително далече, а и районите са големи.
Направете го един лекар - един договор с касата и готово! Но не ви стиска........
И половината болници и ДКЦ-та ще затворят!
Какви пари налива касата бе? Повечето клинични пътеки са тежко недофинансирани, а някои медицински дейности изобщо не се заплащат. Касата източва болниците.
Ами,прекрати си договора с кацата,и излез на частния пазар.Ако си кадърен,под пари ще останеш!
"На много места, включително и в държавните болници, установихме, че персоналът, който трябва да е там като лекари, сестри и санитари, не са на работното си място. " Бравос , сега ли забелязахте че касата налива пари у празно поле .