Още с обявяването от здравните власти в град У хан, провинция Хубей, Китай за взрив от случаи на пневмония с неясна етиология сред лица, посетили пазара за продажба на риба и животни, Министерството на здравеопазването предприе поетапно прилагане на мерки, както към обществото като цяло, така и към здравните власти и лечебните заведения, за недопускане внос и разпространение на инфекцията от COVID- 2019.
Това казва министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутати от БСП д-р Валентина Найденова и Цветан Топчиев относно действията предприети от МЗ по изпълнение на изискванията на Закона за здравословни и безопасни условия на труд (ЗЗБУТ) в лечебните заведения. Депутатите питат още ще възложи ли министърът на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ да извърши оценка на здравния риск в лечебните заведения, както и изпълнението на същия закон от службите по трудова медицина. Въпросите са във връзка нарастващия брой на заразените с COV1D-19 лекари, медицински специалисти, санитари и други, работещи по трудови правоотношения в лечебните заведения, където се лекуват тежките случаи от болестта.
Министър Ананиев уточнява, че са изготвени и препоръки за медицинския персонал по отношение на превенция и контрол на инфекциите при медицинско обслужване на пациент със съмнение за COVID-2019, провеждането на лабораторни изследвания, насоки за наблюдение при лица, които са имали контакт със случай на COVID-2019, насоки за правилна употреба на лични предпазни средства, основни стъпки и поведение при идентифициране на пациенти с COVID-2019.
„В съответствие с въведените противоепидемични мерки със Заповед от 11.03.2020 г. бе разпоредено хоспитализацията, изолацията и лечебно-диагностичната дейност при лица с COVID-19 да се извършва при стриктно спазване на специфичните и стандартни предпазни мерки за недопускане възникването на вътреболнични инфекции и прекъсване пътя на разпространение на инфекциите, съгласно Наредба № 3 от 2013 г. за утвърждаването на медицински стандарт по превенция и контрол на вътреболничните инфекции. Директорите/управителите на лечебните заведения са длъжни да организират провеждането на непрекъснат контрол на горепосочените мерки, вкл. на използването на лични предпазни средства, процедурите по дезинфекция и изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъци на територията на лечебното заведение“, казва здравният министър.
По думите му работодателят е длъжен да оценява рисковете за безопасността и здравето на работещите и при необходимост да планира и прилага превантивни мерки и методи на работа и производство, които да осигуряват подобряване нивото на защита на работещите.
Контролът по изпълнение на заповедите във връзка с регистрираните случаи на COVID-19 в страната е възложен на Регионалните здравни инспекции (РЗИ). Специализираната контролна Дейност по изпълнението на разпоредбите на Закона за здравословни и безопасни условия на труд се осъществява от Главна инспекция по труда.
От своя страна министърът на труда и социалната политика със Заповед от 2.04.2020 г. е определил противоепидемичните мерки, които работодателите следва да прилагат на работните места в зависимост от вида и характера на дейността им, казва министър Ананиев.
Коментари по темата
Прав сте, Колега! Светла И памет на Д-р Пандова!
Ами то пък нса спешните като дадоха еднти платнища от резервма за химическа защита и хората сами си купуваха дъждобрани не цъфнахме ине вързахме. Никой не каза колко от медиците са спешни , колксо от отделения , колко от първичната помощ. Само ни тикаха за пример облеченитгекато космонавти колеги от КОВИД отделения и техния героизъм и себеотрицателност. Ние дето заставаме очи в очи с заразата само с по една прана маска и ръкавици не смче герой , не сме от първата линия , ние сме некомпетентни дето не знаем кака да обличаме и събличаме ЛПС.Нито ни тестваха нито се погрижиха за нас като се разболяхме , затова днес погребахме д-р Пандова .
Тоест личните лекари ,които са си сами работодатели трябва да си закупуват и осигуряват сами личните предпазни средства. Ех дърто същество, при това положение няма как да искаш нищо от частния здравен сектор. Оправяйте се с наличните лекари държавни работници.
Тоест това се отнася и за СИМП практиките. За ДКЦ тата се погрижиха общините или поне за повечето в някаква степен. До момента не съм получил дори дефектна маска или грам дезинфектант. Обмислям някаква форма на доплащане.