burevestnik.bg - Мобилна версия


Министър Кондева: Само с решение на съда може да се сменя полът у нас

Министър Кондева: Само с решение на съда може да се сменя полът у нас

При съдебно решение може да се обсъжда провеждането на хормонална терапия при лица, желаещи да сменят биологичния си пол. Това казва служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в отговор на въпрос на народния представител от ИТН Цветан Предов относно процедури за предписване и приемане на хормонална, медикаментозна и хирургическа интервенция за промяна на пола.

Министърът заявява, че са изискани становища от експертните съвети по медицинските специалности „Ендокринология и болести на обмяната“, „Акушерство и гинекология“ и „Хирургия”.

От Експертния съвет по медицинска специалност „Ендокринология и болести на обмяната” заявява в становището си, че пълнолетните лица, желаещи да сменят своя граждански пол попадат в две основни категории от медицинска гледна точка - пациенти с интерсексуални състояния или заболявания и транссексуални лица.

В първата група се включват хора с вродено нетипично или различно от гражданския пол развитие на външните гениталии или вътрешните полови органи с или без допълнителна клинична симптоматика и усложнения, обусловени най-често от вродени генетични нарушения и редки болести.

„При някои от тях е възможно, поради клиничните промени, гражданският пол при раждането да е определен погрешно. При други е възможно биологичните, клиничните и психичните характеристики да не отговарят на определения граждански пол. Всички тези заболявалия са обект на специалността „Ендокринология и болести на обмяната“, лекуват се по утвърдени европейски препоръки, базирани на медицински доказателства, в рамките на мултидисциплинарни медицински екипи. Хормоналната терапия при тези пациенти е съобразена изцяло с медицинските показания. Голяма част от тези пациенти са застрашени от развитие на тумори на половите органи, което налага провеждане и на съответни профилактични или лечебни хирургични интервенции и последваща хормоно-заместителна терапия. При явни несъответствия между биологичните характеристики на такива пациенти и приетия граждански пол, застрашаващи тяхното физическо и психическо здраве, те се насочват за промяна на гражданския пол. Решението за такава промяна е на Съдебните власти, при наличие на съответна медицинска документация и експертизи от назначени съдебни експерти лекари и психолози“, казват от Експертния съвет.

От Експертния съвет уточняват, че втората група лица, желаещи да сменят гражданския си пол, включва мъже и жени с транссексуалност (МКБ F64.0), при които са налице психологични или психиатрични, а не биологични причини за това решение. „Тези лица са с нормално функционираща ендокринна мъжка или женска полова система, включително с нормална възможност за репродукция. Съответно при тях не може да се започне противоположна на биологичния пол хормонална терапия от страна на специалисти ендокринолози поради липсата на медицински индикации и установени у нас медицински и юридически протоколи. Не са налице регистрирани лекарствени продукти с подобна индикация съобразно кратката характеристика на продуктите в България. Липсват препоръки в актуалните фармако-терапевтични ръководства относно провеждане на такова лечение. При съдебно решение за промяна на пола може да се обсъжда провеждането на хормонална терапия съответна на гражданския пол спрямо Кратката характеристика на продуктите“, казва още ендокринолозите.

Те допълват, че много транссексуални българи започват хормонална терапия или претърпяват оперативни интервенции в страни от Европейския съюз и извън него, а други се подлагат на хормонална терапия самоволно, на база онлайн препоръки и онлайн покупка на лекарствени продукти с неизвестно качество и без медицински контрол.

В отговор на въпроса дали е възможно и при какви условия лица под 18 г. да са насочвани към хормонална и медикаментозна терапия (в т.ч. блокери на пубертета) за промяна на пола, главният координатор на Експертния съвет по „Ендокринология и болести на обмяната“ подчертава, че хормоналната терапия при лица под 18 години се осъществява от лекари със специалност „Детска ендокринология“, като принципите на лечение са като тези за лица над 18 години.

В становището на Главният координатор на Експертния съвет по медицинска специалност „Хирургия“ се посочва, че не разполага е исканата информация и не са известни медицински индикации за смяна на пола.“

В Министерство на здравеопазването до момента не е получено становище по поставените въпроси от Главният координатор на Експертния съвет на медицинската специалност „Акушерство и гинекология“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   vVmj

Още от Новини