burevestnik.bg - Мобилна версия


Министър Сербезова: Вървим към електронно здравеопазване и няма връщане назад

Повечето от проблемите с е-направленията вече са отстранени

Министър Сербезова: Вървим към електронно здравеопазване и няма връщане назад

„Посоката е ясна. Вървим към електронно здравеопазване и няма връщане назад. Следващата стъпка към дигитализацията на сектора е въвеждането на направлението за хоспитализация, което ще е факт от 1 август т. г. От тази дата направленията за хоспитализация на хартиен носител ще отпаднат“. Това заяви министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова на среща с най-големия доставчик на медицински софтуер у нас „Контракс“ и с представители на „Информационно обслужване“ – компанията, на която е възложена разработката на Националната здравно-информационна система (НЗИС).

В рамките на срещата беше уточнено, че предстои въвеждането на софтуерен стандарт, задаващ условията, на които следва да отговарят всички разработчици, обслужващи лекари, фармацевти, дентални лекари, както и лечебните заведения за болнична и извънболнична помощ.

Припомняме, именно „Контракс“ беше фирмата, която предизвика проблемите с е-направленията, стартирали официално на 1 юни. Продуктът на компанията „Хипократ“ не бе актуализиран навреме, което остави лекари от редица области в страната без възможност да издават е-направления, а пациентите им – без достъп до специалист и изследвания.

От страна на „Контракс“ като причина за проблемите при старта на модула за е-направление бяха посочени първоначални дефекти в софтуера, повечето от които вече са отстранени, както и различните компютърни конфигурации при изпълнителите на медицинска помощ, информират сега от МЗ.

„Както при всяко ново начало, така и тук трудностите са очаквани. Важното е, че всички имаме разбирането и волята българското здравеопазване да излезе на светло, което означава да го дигитализираме“, посочи още министър Сербезова.

Всеки нов модул на НЗИС, чието използване предстои да стане задължително, е активен за тестване поне два месеца по-рано, за да имат време фирмите, осигуряващи медицински софтуер, за интеграция, обясниха представителите на „Информационно обслужване“. Те поеха ангажимент, че както и досега ще провеждат поне по една среща месечно със страните, ангажирани с процеса по внедряване на електронното здравеопазване.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   #6MS

User Avatar д-р Хаус 25.06.2022 16:51:47

АСЕНА, АКО ИСКАШ УВАЖЕНИЕ НАПРАВИ СЪЩОТО КАТО В ПИРОГОВ И В УНИВЕРСИТЕТСКАТА БОЛНИЦА ПО ОНКОЛОГИЯ, КЪДЕТО СЕ ВИХРИ ЕДНО МАЛКО ЧОВЕЧЕ! МОЖЕ ЛИ ЕДИН АГ ФЕЛДШЕР ДА РЪКОВОДИ ОНКОЛОЗИ????? САМО В БЪЛГАРИЯ ...

User Avatar Лекарка 07.06.2022 10:59:21

Аз не знам докога ще търпим измислиците на НЗОК, само камера в клозетите не са сложили да ни броят електронно. Накрая ще останат 5 горди с постиженията си лелки, като успеят да разгонят всеки нормален лекар. И тогава наблюдавайте в реално време, каквото решите!

User Avatar Гост 07.06.2022 09:06:14

Полуелектронно ти е здравеопазването како- с листчета, вместо с електронни смарт карти на пациентите. Пациентът трябвало да носи листче с НРН ,защото идентификация по ЕГН била невъзможна в момента. ТОлкова сте жалки ,че няма накъде .Вашите близки до властта IT фирми поддържащи АЗИС са кухи като лейки и са като пътно-строителните фирми на Мутрата - първо правят нещо недодялно и некачествено след това се абонират за многогодишни довършителни работи и корекции за същата некачествена работа. Целта е масово крадене на средства дадени от данъкоплатеца, А политическите леки жени след това се гордеят с .......електронното уж здравеопазване, което вместо да облекчава лекарския труд го прави все по-здраво монтиран на стола като оператор на ЕИМ. А пациентът гледа тъпо седящ на медицинската кушетка , така и непрегледан. За да върви митът за електронното здравеопазване и псевдопрогреса.

Още по темата