burevestnik.bg - Мобилна версия


Министърът: Анексът към НРД гарантира заплатите на всички медицински специалисти

Министърът: Анексът към НРД гарантира заплатите на всички медицински специалисти

Няма причина ръководителите на лечебни заведения в България да не осигурят заплащането на медицинския и помощния персонал, тъй като то е гарантирано с Методиката за определяне размера на сумите, заплащани от НЗОК на изпълнителите на медицинска помощ, на дентална помощ н на медико- диагностични дейности за работа при неблагоприятни условия по повод обявената епидемична обстановка. Това става ясно от отговорите на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на два депутатски въпроса.

В отговор на питането на народния представител от БСП Георги Търновалийски относно режима на плащане на медицинския и помощния персонал на болничните заведения по време на извънредното положение, министърът цитира становище на управителя на НЗОК, в което е посочено, че изпълнителите на болнична медицинска помощ, в т.ч. и многопрофилните болници за продължително лечение и рехабилитация имат право на заплащане за работа при неблагоприятни условия по време на обявената епидемична обстановка в случай, че в конкретния месец на 2020 г. стойността на отчетената дейност по клинична пътека (КП), клинична процедура (КПр) и амбулаторна процедура (АПр) е по-малка от 85% от средномесечната стойност за дейността на лечебното заведение за 2020 г. (месеци януари - декември 2020 г.), определена с решения на Надзорния съвет на НЗОК в сключените индивидуални договори за болнична медицинска помощ.

Заплащането се извършва съгласно приетата от НЗОК и съгласувана с БЛС и БЗС Методика за определяне размера на сумите, заплащани от НЗОК на изпълнителите на медицинска помощ, на дентална помощ н на медико- диагностични дейности за работа при неблагоприятни условия по повод обявената епидемична обстановка. Заплащане се извършва за месеците, през които на територията на страната със заповед на министъра на здравеопазването са въведени противоепидемични мерки.

„Конкретният размер на заплащането за всеки изпълнител се определя в размер на разликата между 85% от средномесечната стойност за дейността на лечебното заведение за 2020 г. и стойността на отчетената дейност за съответния месец на 2020 г.“, уточнява министър Ананиев.

В становището на управителя на НЗОК е упоменато и че изплатените средства за работа при неблагоприятни условия по повод на обявената епидемична обстановка се включват при отчитане на изпълнението на годишните стойности за болнична медицинска помощ, разпределени по месеци съгласно Закона за бюджета на НЗОК и участват при прилагане на Механизма за гарантиране предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК за здравноосигурителни плащания за болнична медицинска помощ, договорен с Националния рамков договор за медицинските дейности 2020- 2022 г.

„Във връзка с гореизложеното, с приетата Методика за определяне размера на сумите, заплащани от НЗОК на изпълнителите на медицинска помощ, на дентална помощ и на медико-диагностични дейности за работа при неблагоприятни условия и на основание чл. 368, ал. 10 от Националния рамков договор за медицинските дейности 2020-2022 г., ръководителите на лечебните заведения следва да осигурят заплащането на медицинския и помощния персонал, назначен в съответните лечебни заведения за болнична помощ“, казва министър Ананиев.

В отговор на питане на депутата от „Воля“ Елена Пешева относно разпуснати лекари и медицински персонал в държавните болници за рехабилитация по време на извънредното положение, министърът допълва, че средномесечната стойност за дейността за 2020 г. се формира от средната стойност на изплатените средства на болниците през м. януари, февруари и март за работа по КП, КПр и АПр и определените стойности по реда на правилата по чл.4, ал.4 от ЗБНЗОК за 2020 г. за месеците април-декември 2020 г.

„Всички лечебни заведения за болнична помощ, вкл. и болниците за рехабилитация ще получат 85 на сто от очакваните месечни постъпления, независимо от отчетената дейност. Изпълнителите, които са изработили пълния или по-висок размер от тази база ще получат изцяло плащания за извършената дейност през месец март. Посочените мерки са одобрени с договора за изменение и допълнение към Националния рамков договор 2020 - 2022 г. Постигнатото в анекса към НРД гарантира осигуряването на възнагражденията на всички медицински специалисти, независимо от ограничената дейност заради епидемичната криза.

Уверявам Ви, че от страна на Министерството на здравеопазването ще бъдат положени всички усилия за осигуряване на спокойствие на персонала в лечебните заведения за болнична помощ, с оглед отговорността, която лекарите и медицинските специалисти имат в тази сложна ситуация.“, казва още министър Ананиев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   *nQH

Още от Новини