burevestnik.bg - Мобилна версия


Министърът: Няма причина лечебните заведения да остават без лекарства

Министърът: Няма причина лечебните заведения да остават без лекарства

От информацията, получена от ИАЛ, на българския фармацевтичен пазар има налични количества от лекарствени продукти с международно непатентно наименование Ondansetron и Atracurium и не съществува обективна причина същите да не се доставят на лечебните заведения за болнична помощ от търговците на едро, с които имат сключени договори за доставка по реда на Закона за обществените поръчки. Това казва министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата от БСП д-р Десислав Тасков  относно липсващи в България жизненоважни лекарства.

Според народния представител болниците са в невъзможност да закупят Ondansetron (антиеметик, основно средство за предотвратяване на страничните неблагоприятни действия на химиотерапиите) и Tracrium (миорелаксант, необходим за въвеждане на анестезия и интубация при всички оперативни интервенции).  „Препаратите са налични в складовете на търговците на едро, които отказват да ги продадат, тъй като доставната им цена е по-голяма от посочената в позитивния списък и при евентуална покупко-продажба и двете страни ще понесат загуби“, пише във въпроса си д-р Тасков.

„Законово утвърдените принципи на ценообразуване на лекарствените продукти в страната са публичнодостьпни и общовалидни и за всички притежатели на разрешение за употреба, които с подаване на заявление за образуване на цена на съответния лекарствен продукт към НСЦРЛП, изразяват принципното си съгласие за спазването им“, отговаря министър Ананиев.

Той съобщава, че в Приложение № 2 на ПЛС с международно непатентно наименование INN-Ondansetron има включени 5 лекарствени продукта с търговски наименования: Ondansetron В. Braun, Ondansetron Accord, Zofran, ZONDARON - 4 ml solution for injection/ infusion, ZONDARON -2 ml solution for injection/ infusion. За лекарствения продукт, отговарящ на международно непатентно наименование Atracurium има включени 4 лекарствени продукти с търговски наименования - Tracrium -2.5 ml solution for injection, Tracrium -5 ml solution for injection, Atracurium Kalceks -2.5 ml solution for injection, Atracurium Kalceks -5 ml solution for injection.

Притежателят на разрешението за употреба на лекарствения продукт Ondansetron Accord е подал уведомление за временно преустановяване на продажбите му до юли 2020 г. На 16 март е постъпило уведомление в ИАЛ за лекарствения продукт Zofran от „Новартис България за временно преустановяване на продажбите му за периода 1 февруари 2020 до 1 юли 2020. Причината за временното преустановяване на продажбите се дължи на затруднения в производствения цикъл.

Лекарствените продукти Zondaran на "Софарма-България" са разрешени за употреба до 15 февруари 2022 по процедура по взаимно признаване. За лекарствените продукти няма постъпили уведомления в ИАЛ за временно или постоянно преустановяване на продажбите. На пазара има налични количества, които са разпределени от притежателя на разрешение за употреба към търговеца на едро с лекарствени продукти – „Софарма Трейдинг“.

Лекарственият продукт Ondansetron В. Braun е разрешен за употреба до 9 ноември 2021 г. по процедура по взаимно признаване. Съгласно предоставена информация от фармакомпанията, продуктът не се разпространява на българския фармацевтичен пазар.

За лекарствените продукти Tracrium на Aspen Pharma Trading Limited Ирландия и упълномощен представите на територията на страната „ФармДедикт“, в ИАЛ не са постъпвали писмени уведомления за временно или постоянно преустановяване на продажбите. На пазара има налични количества, които са разпределени към търговци на едро „Софарма Трейдинг“ и „Фьоникс Фарма“, като съгласно предоставета информация се очаква нова доставка.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   4XTH

User Avatar Гост 14.05.2020 10:16:08

Те остават без кадри, бе идиот !

User Avatar Гост 14.05.2020 15:29:28

Те остават без кадри,защото не плащат.А не плащат,защото в тях се вихри див,пещерен комунизъм.

User Avatar Сист 13.05.2020 21:09:09

Има и причината е изискването да се продават, на цена по-ниска от референтната или по-скоро държавните болници да ги супуват на цена под референтната. Иначе глоба. Обаче фирмите не могат или не искат да ги продават толкова евтино.

Още от Новини