burevestnik.bg - Мобилна версия


Министърът: Струпването пред лекарските кабинети за рецептурни книжки е сведено до минимум

Министърът: Струпването пред лекарските кабинети за рецептурни книжки е сведено до минимум

НЗОК служебно удължава срока на валидност на протоколите за скъпоструващо лечение на хронично болни пациенти, във връзка с извънредното положение от 13 март 2020 г. Условията и реда са изготвени от НЗОК след консултации р Българския лекарски съюз и с Българския фармацевтичен съюз, достъпни са на официалната интернет страница на НЗОК: www.nhif.bg и са сведени до знанието на всички изпълнители на медицинска помощ по договор с НЗОК, както и до всички търговци на дребно с лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, които имат договор с НЗОК.

Това казва министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата от БСП Теодора Халачева относно предприетите промени в реда за издаване и ползване на рецептурните книжки на пациентите в условията на наложена социална изолация.

Министър Ананиев уточнява реда на издаване и ползване на рецептурни книжки. „Общопрактикуващите лекари подават до съответната РЗОК по електронна поща информация, подписана с електронен подпис относно новоиздадените рецептурни книжки, с посочена дата на издаване, и за нови диагнози в рецептурна книжка, с дата на влизане в сила на диагнозите, т. е спестена е заверката от страна на пациента в РЗОК. На база на получената информация, РЗОК незабавно въвежда данните в регистър „Рецептурни книжки“. За въведените по описания ред данни в регистър „Рецептурни книжки“ в РЗОК се води допълнителен регистър с цел извършване на последващ контрол“, пише министърът в отговора си.

По думите му в книжката е необходимо да са попълнени съответните реквизити с данните за общопрактикуващия лекар на лицето. „Когато в рецептурната книжка няма възможност за вписване на нови данни поради изчерпване на обема й, за времето на извънредното положение и два месеца след неговата отмяна, се допуска същата да се допълва със страници, които фигурират като Приложение към издадените условия и ред. Страниците се разпечатват от магистър-фармацевта в аптеката й се добавят към рецептурната книжка. В тази връзка, няма необходимост здравноосигуреното лице да посети общопрактикуващия си лекар за разпечатка на страници от медицинския софтуер на лекарите“, уточнява министър Ананиев.

Той допълва, че по този начин е облекчен режимът на отпускане на лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, заплащани напълно или частично от НЗОК, които се отпускат за домашно лечение. „В случай че към момента здравноосигуреното лице няма издадена валидна рецептурна бланка за тези продукти, достатъчно условие за получаването им е представянето на рецептурната книжка в аптеката, където последно са били отпуснати продуктите. По този начин се цели се свеждането до минимум на струпването на пациенти пред лекарските кабинети и избягването на напрежение сред тях“, казва още министърът на здравеопазването.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   @$Uf

User Avatar Гост 05.05.2020 20:58:58

Отива пациентът с протокола с изтекъл срок за получаване на лекарство в аптеката от която го е взел предния месец, но лекарството го няма и почва ходене по мъките. В други аптеки го има, но там не признават протокола, защото срокът му е изтекъл и болният се принуждава да го купи. Да ви имам и здравеопазването и герберските безхаберни калинки, които го управляват.

User Avatar XXL 05.05.2020 20:42:24

Колко пъти е възможно това "упражнение" с аптеката?! Какъв е срокът за РЗОК да впише предадената по електронен път промяна в РК на пациента?!, Във варненската РЗОК понякога този срок е повече от 24ч и пациентите не могат да получат изписаните лекарства и проклинат всички наред?!

Още от Новини