„Исканията на медицинските сестри за увеличаване на заплатите им са справедливи, но това може да стане постепенно и при отчитане интересите на останалите участници в лечебно-диагностиччния процес, както и съобразяването с финансовото състояние на лечебните заведения“. Това каза днес по време на парламентарния контрол здравният министър Кирил Ананиев в отговор на въпрос от дерутатите от БСП проф. Георги Михайлов и д-р Илиян Тимчев относно повишаването на възнагражденията на медицинските специалисти по здравни грижи.
Министър Ананиев обясни, че е разработена Методика за работните заплати на медицинския и немедицинския персонал в държавните и общинските лечебни заведения за болнична помощ. Тя била разработена така, че на базата на правила да се постигне баланс между финансовите възможности на лечебното заведение и равнището на възнаграждението на медицинските специалисти, както и справедливост и прозрачност при определянето на индивидуалния размер на възнагражденията.
„В много от лечебните заведения за болнична помощ са направени стъпки за увеличаване на възнагражденията, разбира се, в зависимост от финансовото състояние на конкретната болница. Въпрос на политика на лечебното заведение е какъв конкретен подход да се приложи при формирането на заплатите на персонала. По последни отчетни данни за септември средната основна заплата в момента при медицинските сестри е между 700 и 900 лв., а средната брутна работна заплата се движи между 1100 и 1500 лв. Работодател на медицинските сестри са изпълнителните директори и управители на болниците, но в качеството си на министър на здравеопазването съм създал необходимите условия с методиката и правилата, както и с допълнително отпуснатите средства от бюджета на МЗ и НЗОК, работодателите да актуализират възнаграждението на медицинските специалисти. Надявам се до края на годината това да бъде факт в по-голямата част от държавните и общинските лечебни заведения за болнична помощ“, каза Ананиев.
Той уточни, че МЗ финансира едва 147 лечебни заведния в страната, а НЗОК над 350. Според здравния министър, от разговорите, които е водил, не се вижда никакво напрежение в лечебните заведения за болнична помощ. Има и подкрепа за предприетите дейстиивя от страна на БЛС.
„Всички са доволни за това, че е направена нова крачка, за да решим проблема със заплатите. Това не е еднократно действие на правителството. Ние искаме да решим този проблем, ще търсим всички възможни инструменти, за да създадем спокойствие сред медицинските сестри и лекарите да работят така, както те желаят“, заяви здравният министър.
Депутатът д-р Илиян Тимчев, репликира министъра, че НЗОК продължава да бъде филиал на министъра на финансите. Той напомни, че преди години се отклониха милиард и половина лева от бюджета на Касата, а сега 50 млн.лв. Но това не е довело до увеличение на възнаграждението на медицинските специалисти.
„За нас този модел на финансиране на здравеопазването е порочен. Очакваме законодателни инициативи и промени от вас. Не е ясно кои клинични пътеки са увеличени. Някои от болниците може да не работят по тези клинични пътеки. Ножицата между финансирането на различните болници ще се увеличава – едни ще трупат задължения, а други ще богатеят“, заяви депутатът Илиян Тимчев.
В отговор здравният министър обясни, че НЗОК има самостоятелен бюджет, тя е публична организация, има и Надзорен съвет, който взима решенията за изразходване на средставата. Надзорният съвет на НЗОК е решил да се увеличат цените на 121 клинични пътеки. От тях детските са 14, в неонатологията са 11.
„Останалите са в целия спектър на медицинските специалности. Опитахме се да увеличим цените на повечето клинични пътеки, които в продължение на години не бяха променяни. Не може да твърдите, че НЗОК е част от МЗ, защото знаете, че в Надзорния съвет има представители на работодатели, синдикати, пациенти и на държавата, т.е. взимат се предвид колективните интереси на всички“, заяви Ананиев.
Коментари по темата
От казаното разбрах,че след нова година ще получавам малко над минималната за страната работна заплата.Нищо няма да се промени.
Никой не мисли какще се увеличат заплатите на сестрите в доболничната помощ.
Чичак прозт , айде ако обичаш постепенно до Димитров ден да ни освоободиш от присъствието си ! Химичката не я мисли - ще пристане на следващия !
Кокала ще ни реши проблемите. Лекар - синдикалист! Това е оксиморон, нонсенс, небивалица. Лекарят е свободен човек със свободна професия. Ако е истински, сам си изкарва парите и не разчита на никакви синдикати и тем подобни проправителствини организацийки... Когато е некадърен, търси всевъзможни начини да си докара лев.
Абсолютно вярно.
Проникването на дебелия може да стане постепенно...
"По последни отчетни данни за септември средната основна заплата в момента при медицинските сестри е между 700 и 900 лв." Обещанието е началната заплата , както е по КТД да достигне 900 , по думи на министъра 950 - още юли .
без изключения !