До 10 години в малките болници в страната няма да има лекари. Това е прогнозата на специалистите от МБАЛ-Сандански. „Средната възраст на лекарския персонал в болницата надвишава 55 години, което е много тревожно като явление. За радост има и млади лекари, като 25% от състава е до 45 години, но това не ни дава успокоение“, каза пред БНТ управителят на болницата д-р Илия Тонев.
„Няма как да не се съглася с тази констатация“, каза пред държавната медия ректорът на Медицинския университет проф. Вихра Миланова. „Младите ни бъдещи лекари и медицински сестри гледат към чужбина. Парите са една част от причините, но не са само те. Друга причина са липсата на мотивация, перспектива и липсата на възможности за кариерно развитие. Има много сериозни пречки в някои моменти, допълни проф. Миланова.
По думите й един от най-големите проблеми е липсата на специализации. „За да специализира младият лекар, трябва в болницата да има място за лекар специализант, а това зависи от финансовото състояние на болницата. Всичко това е обвързано, така че младите лекари са зависими от тази част, от възможностите да специализират в определени болници“, обясни проф. Миланова.
Тя каза, че в повечето европейски страни всички лекари, които завършват в чужбина, имат веднага възможност да специализират, на тях дори им се предлага това. „Докато тук те сами търсят място, а местата за специализации са много ограничени. Те са и продължителни – 4-годишни, а това е дълъг период. Трябва да се направи дългосрочна програма, която да даде възможност на младите лекари след завършването си да останат в България, посочи ректорът на Медицинския университет“, каза проф. Миланова.
Коментари по темата