На 6-месечна възраст бебетата, родени от майки, ваксинирани срещу COVID-19 с иРНК ваксина по време на бременността, по-често имат антитела срещу коронавируса в кръвта си, в сравнение с бебета, родени от неваксинирани майки, които са били заразени по време на бременността, показва малко проучване, публикувано в списание JAMA.
Екипът е наблюдавал 28 шестмесечни бебета, родени от жени, които са били ваксинирани с две дози иРНК ваксина на 20 до 32 седмици на бременността, когато трансферът на майчините антитела към плода през плацентата е най-висок, и 12 бебета на тази възраст, чиито майки са били заразени през същия период.
Те са доказали наличие на имуноглобулин G (IgG) – най-често срещаното антитяло в кръвта, при 57% от бебетата, родени от ваксинирани майки, и само при 8% от бебетата на заразени неваксинирани майки.
Засега не е ясно колко високи трябва да бъдат нивата на антитела, за да предпазят реално бебето от инфекция, освен това, както е добре известно, антителата не са единственият защитен механизъм.
„Много заинтересовани страни от родители до педиатри искат да знаят колко дълго майчините антитела се задържат при бебета след ваксинация и сега вече можем да дадем някои отговори“, каза в изявление д-р Андреа Едлоу от Масачузетската обща болница в Бостън. „Надяваме се, че тези открития ще осигурят допълнителен стимул за бременните да се ваксинират“, добави той.
Коментари по темата