Един от най-тежките моменти в българската армия е когато след нападението на нашата база в Кербала, Афганистан, когато загинаха шест човека, а повече от 60 имаше ранени, каза хирургът и настоящ директор на ВМА бригаден генерал проф. Венцислав Мутафчийски пред БНТ по повод предстоящия празник на Българската армия – 6 май. Той заминава за Кербала веднага сред атаката с камиона-цистерна.
„Моята функция беше да отида с екип в Кербала, да издирим всички болни, които са настанени в различни болници, да оценим кои могат да понесат транспорт и кои не могат и да ги евакуираме в България. Това преобърна живота ми и кариерата ми на 180 градуса. Тогава всъщност разбрах, че въпреки че се водя военен аз нищо не разбирам от взривна травма. Взривната травма не се разглеждаше различно от огнестрелните наранявания. И така излезе и първата ми дисертация, която е на тема "взривни травми", разказа пред БНТ проф. Мутафчийски.
Той е хирург с опит в три военни мисии - в Македония, Ирак и Афганистан.
„Няма да забравя например първата ми операция над испански войник в Афганистан. Аз и още един мой колега бяхме единствените хирурзи на площ колкото е Югозападна България. И трябваше да оперираме пострадал испански войник, ние сме в испанска база, в испанска болница. Мина всичко благополучно. Излизайки от операционната видях цялата база да чака пред болницата да видят какъв е резултатът. Просто настръхнах, адреналинът нахлу в тялото ми. Представяте ли си две хиляди чифта очи вперени с надежда. Това е техният приятел, плюс това той беше любимец на базата“, каза проф. Мутафчийски.
Първата мисия на български военни лекари е през 1906 г. в Руско-японската война. По-късно наши сънародници оставят следа в историята на други държави.
„Скоро бях на посещение в Алжир, където все още помнят и таят топли чувства и изреждат всички по име наши лекари, които са били в Алжир след 62-ра година, когато Алжир се освобождава от присъствието на Франция. Има цели институти в Алжир, които са създадени от наши лекари. Например д-р Димитров, който не е между живите е създал техния алжирски институт за авиационна медицина“, допълни проф. Мутафчийски.
По думите му именно ограниченият ресурс по време на война води до едни от най-важните открития в медицината през последните десетилетия. „Един от кумирите ми във военната медицина, това е маршал Ларейн, който е бил личният лекар на Наполеон. Така се казва - личният лекар, а всъщност той е бил шефът на медицинската му служба, който въвежда нещо, което е толкова революционно за времето си. До появата на маршал Ларейн се е водила битка и след края на битката се събират ранените. Който оцелее, оцелее. Той въвежда за първи път по време на бойните действия да се евакуират ранени в безопасна среда и да бъдат лекувани. Много е възпитателно. Затова държа и всички офицери, които са тук да минат през такива мисии“, каза проф. Мутафчийски.
В момента на мисия зад граница са петима български лекари. Разпределени са в Афганистан, Босна и Мали.
Коментари по темата
А като войник колко наряда даде бе КИР.Аз дадох 250.И като оперира български и други аборигени колко ти платиха.Не ми рзаправяй за честта на пагона.
Мухахахаха Мутафчийски, мухахахаххах! Ти мак наистина си повярва
Много е възпитателно цесията от 50 милиона да не ти я плаща държавата. Още по-възпитателно е във ВМА да няма частни медицински центрове и клиники. А най-възпитателно е някой от бившите началници да търка наровете в затвора...
Много е възпитателно лекарите от болничната помощ да поработят в доболничната и обратно.
Много е възпитателно началниците на ВМА да участвуват в ръководенето на общински болници,напр. Ловеч,Девин,Враца и т.н. Да се видят колко пари струват ,когато не са на държавна ясла с тройно финансиране.
Porednia psihopat.Bokluk.