Започва изграждането на модерен лабораторен комплекс в София, съобщават от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Церемонията за началото на строително-ремонтните работи ще е на 5 април.
В проекта си партнират Националният център по заразни и паразитни болести, Институтът по микробиология „Стефан Ангелов“ към Българската академия на науките, Националният диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт и Медицинският институт на Министерството на вътрешните работи. Стойността на проекта е 23 638 258 лв., осигурени от оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020, като 85% от финансирането е от бюджета на ЕС, а 15% – от националния бюджет, уточняват от НЦЗПБ.
Основната цел е да се осигури бърз и ефективен трансфер на фундаменталните научни изследвания в областта на инфекциите и имунния отговор към медицинската практика за нуждите на индивидуалното и обществено здраве.
По проекта се финансира създаването на уникален за България научноизследователски комплекс „Център за компетентност“ в съответствие с най-добрите европейски и световни стандарти, осигурен с оборудване от последно поколение и екип от изключителни специалисти.
Резултатите от дейността на Центъра за компетентност са предпоставка за разработването и прилагането на модели за навременна и точна диагностика на инфекциозните заболявания, предотвратяването на епидемични взривове от нови и непознати патогени и прогнозирането на епидемии, посочват от НЦЗПБ.
Научните достижения на Центъра ще имат голямо приложение и в разработването на персонализирани методи за диагностика, мониторинг и лечение на остри и хронични инфекции, които са в основата на „медицината на бъдещето“.
Важна част от проекта, който се изпълнява от средата на 2018 г., е ремонтът на базата на НЦЗПБ на бул. „Генерал Столетов“ 44А за над три милиона лева и превръщането ѝ в модерен лабораторен комплекс. Ще бъдат изградени лаборатории за молекулярно-генетичен анализ, за електронна микроскопия и морфологичен анализ на бактерии и вируси, както и за пръв път у нас, лаборатории с трето ниво на защита при работа с бактерии и вируси. Предвидено е създаване на първата по рода си у нас биологична банка за уникални бактериални и вирусни щамове и клинични проби от пациенти в различни фази на инфекции и патоген-специфична терапия.
Церемонията по откриване на строително-ремонтните работи се организира в рамките на проект „Фундаментални, транслиращи и клинични изследвания в областта на инфекциите и инфекциозната имунология“, финансиран от ОП НОИР 2014-2020, съфинансирана от ЕС чрез ЕСИФ.
Коментари по темата