Има три условия, които трябва да са изпълнени, за да се реализира генеричното заместване на медикаменти в аптеките. Първо – аптеките не трябва да имат вертикална интеграция – т.е. складове и производители не трябва да имат собственост на аптеки. Второ – заместването става по желание на пациента, но със знанието на лекаря, защото лечебният процес е процес на наблюдение и лекарят трябва да знае какво се случва с пациента му. Трето – заместването е винаги в посока надолу, към по-евтино лекарство. Не е позволено заместване с по-скъпо лекарство. Това каза председателят на БЛС д-р Иван Маджаров по повод проекта за изменение на Наредба 4, в който се предвиждаше такава възможност. Припомняме, че проектът беше публикуван на сайта на МЗ за обществено обсъждане на 25 март, но по-късно през деня беше свален.
„В Наредбата, която беше предложена и която беше за щастие оттеглена, имаше само две думи – позволяваме на фармацевтите да подменят лекарство, когато липсва предписаното. Това означава, че се сблъскаме с феномен като във веригите за хранителни стоки – това лекарство е на промоция и по тази причина се продава на пациента“, каза д-р Маджаров.
По думите му законодателят е гарантирал парите на Касата, но не и парите на пациента. „Или трябва Касата да плаща 100% най-евтиния медикамент, за да може пациента да го получава безплатно, но ако желае да си купи по-скъпо, а не както е досега – пациентът да доплаща 75%, или да се разреши замяната, но само в посока на цената надолу. Заместване на лекарство с по-скъпо, не е генерично заместване. Макар и с едно също активно вещество, медикаментите имат различен ефект, затова лечебният процес е свързан с наблюдение, който липсва на колегите-фармацевти“, каза още д-р Маджаров.
По отношение на осигуреността на България с лекари по време на борбата с пандемията от COVID-19, той заяви, че можем да изпаднем в състояние да изпитваме огромен недостиг на лекари. „В момента в България има 32 000, но голяма част от тях а заети с административна дейност и други специалности. В условия на криза обаче, винаги е по-добре да можеш да разчиташ на лекар, макар и без специалност анестезия или пулмология, отколкото на човек без медицинско образование. Когато сме започвали да учим медицина, сме знаели, че може да се наложи да станем доброволци в такава кризисна ситуация. Това не е избор, това е дълг на всеки лекар“, каза д-р Иван Маджаров.
Коментари по темата
"..лечебният процес е свързан с наблюдение, който липсва на колегите-фармацевти“, каза още д-р Маджаров......" А бе Маджаров, тъпанар такъв, какви "колеги" могат да бъдат на лекаря простите бакали-продавачи на лекарства?!?! Та аптекарите са доказани търгаши, които престъпно докторуват в аптеките превърнати на амбулатории! Маджаров, не принизявай лекаря да нивото на търгаша аптекар, който безпрекословно трябва да изпълнява лекарското предписание, което е заповед за него!!!
Българският лекар никому и с нищо не едлъжен,драги ми Маджаров.
Вечна му памет на д-р Ли Уинлян, офталмолог от болницата в Ухан, първи бил камбаната за новата китайска чумa!
Ясно и добре казано!
Този па не зашити лекарите и не каза на кухата Валерка ,че не може да генерализира за всички лекари че имали финансова мотивация да изписват скъпи лекарства. Може да посочва само конкретни имена, ако има такива данни ,а не мръсникът фалшив патриот да петни лекарското съсловие. Явно пълначите на скорбяла правещи генерици са му набутали мангизи да се пробутват боклуци на населението. То в магазина всеки гледа сирене и салам да не е генерик на ТПК Горно нанадолнище и не купува какво да е, а подбира утвърдени марки , тука с лекарствата ще ми дрънкат как било същото и как генерикът е същото ама по-евтино.
Правилно се дразниш от обобщенията на Варели, но самият ти също правиш обобщения без доказателства.