burevestnik.bg - Мобилна версия


Можем ли да получаваме документи от лекаря, без да го посетим?

Можем ли да получаваме документи от лекаря, без да го посетим?

Може ли пациент да получава документи от лекаря, без да го посети? Това е въпросът на седмицата в рубриката на Здравната каса в помощ на здравноосигурени „НЗОК за теб“. Краткият отговор е – не.

Ето и подробния:

Издаването на всеки един медицински документ от ОПЛ/лекар специалист става само след среща между лекар и пациент. В рамките на тази среща лекарят описва причината за посещението (профилактичен преглед, преглед поради конкретни оплаквания, посещение във връзка с издаване на документ и т.н.) в официалния законен документ – амбулаторен лист. Последният се валидира двустранно – с подпис на пациент (родител/настойник) и подпис и печат на лекар.

Следвайки необходимите стандарти на работа, както и действащите регулаторни изисквания, е невъзможно лекарят да издаде амбулаторен лист за пациент в негово отсъствие, както и евентуални документи, последващи издаването на амбулаторния лист (напр. направление за консултация със специалист, рецепта за месечно изписване на лекарства по повод хронично състояние, извинителна бележка за учебно заведение и др.)

Какво да правите, ако имате нужда от медицинска помощ, а ОПЛ не е на работа?

В случаите, в които ОПЛ не може да изпълнява лично задълженията си, той поставя на видно и общодостъпно място в амбулаторията си съобщение за срока на своето отсъствие, както и имената на заместника, неговото местонахождение, телефон и други начини за контакт. ОПЛ осигурява достъп до медицинска помощ извън обявения си работен график на ЗОЛ от неговата пациентска листа по един от следните начини:

- чрез дежурен кабинет;

- чрез сключен договор с друго лечебно заведение;

- индивидуално.

В графика се посочват начините за контакт с дежурния кабинет и/или лечебното заведение, осигуряващи медицинска помощ на пациентите извън графика на ОПЛ.

Личният лекар не извършва медицински дейности, свързани с т.нар. „спешни състояния“ (спешно състояние е остро или внезапно възникнала промяна в здравето на човека, която изисква незабавна медицинска помощ – чл. 99, ал. 2 от Закон за здравето). В такива случаи трябва да се свържете с тел. 112 за изпращане на екип на Център за спешна медицинска помощ (ЦСМП).

Как да получите направление от личния си лекар за консултация със специалист?

За да се издаде направление личният Ви лекар, е задължително да го посетите за преглед и по негова преценка той да Ви го издаде. Направленията за специалист са валидни 30 дни от датата на издаване. Освен личните лекари, направления могат да издават и лекарите специалисти, като предоставят направления за други специалисти, след извършен преглед и по тяхна преценка.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   z2g3

User Avatar Гост 07.12.2024 21:07:38

Можете, по една Коледна картичка.

User Avatar Можем 06.12.2024 17:35:48

С пощенски гълъб. По добре ще е за лекарите щото много ги биете

Още от Новини