burevestnik.bg - Мобилна версия


Проучвания сочат:

Мозъчните промени при тежък COVID са много сходни с тези при болестта на Алцхаймер

Мозъчните промени при тежък COVID са много сходни с тези при болестта на Алцхаймер

Промени в мозъка, много сходни с тези, които се наблюдават при пациенти с болестта на Алцхаймер, са наблюдавани и при пациенти с COVID-19, предаде Ройтерс, позовавайки се публикации в платформата bioRxiv и препринт сървъра на The Lancet.

При хората, починали от тежък COVID-19, също както при пациенти с Алцхаймер са били регистрирани едни и същи аномалии - натрупване на тау-протеин в мозъчните клетки и необичайни количества от протеина бета-амилоид, който се натрупва в амилоидни плаки, са установили две проучвания.

Резултатите са от малки изследвания в Колумбийския университет. Д-р Андрю Маркс и колегите му са работили с мозъците на 10 пациенти с COVID-19 и са установили дефекти в рианодиновите рецептори, които контролират преминаването на калция в клетките.

При болестта на Алцхаймер дефектни рианодинови рецептори допринасят за натрупване на тау-протеина в неврофибриларните възли. Те са многобройни и в мозъците на пациенти с COVID-19, отбелязват авторите.  Всички пациенти са били с най-тежката форма на COVID-19, посочват те.

„Ако се окаже, че подобни промени се появяват и при по-леко боледуване, това може да обясни "мозъчната мъгла", която се свързва с дългия COVID. Пациенти с тежък COVID може да са с по-висок риск от поява на деменция след години, но още е рано за такива изводи“ ,пише д-р Маркс.

Неговият съвет е: "Поставете си бустер. Ако се разболеете от COVID-19, може би няма да умрете, но все още не знаем много за трайните ефекти, които могат да се появят".

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Uda1

Още от Новини