burevestnik.bg - Мобилна версия


Мораториум за нови болници, профилактика и лекарствени промени – сред приоритетите на управляващите

Мораториум за нови болници, профилактика и лекарствени промени – сред приоритетите на управляващите

Въвеждане на забрана за създаване на нови болници до утвърждаване на нова Национална здравна карта. Това планират да направят властите у нас, става ясно от управленската програма на правителството, която е с хоризонт до декември 2024 г.

За целта управляващите ще предложат промени в Закона за лечебните заведения и Закона за здравното осигуряване, които се очаква да бъдат готови до ноември тази година. Нужните законови промени са в процес на разработване, става ясно още от програмата.

Припомняме, за намеренията си за спиране създаването на нови болници до обновяването на здравната карта проф. Христо Хинков заговори още по време на първото си изслушване в комисията по здравеопазване като министър на здравеопазването. Тогава той отбеляза, че настоящата здравна карта не представя реалната картина на потребностите в здравния сектор.

Управляващите предвиждат също така промени в лекарствената политика, като възнамеряват да въведат мерки за регулация на цените при централизирани обществени поръчки на лекарства и медицински изделия, както и да внесат яснота относно частта, заплащана от Касата, доплащането от страна на пациента и контрол върху разходите на НЗОК. За целта се готвят изменения в два закона – Законът за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) и Законът за здравното осигуряване (ЗЗО).

Припомняме, основният дебат днес по време на разглеждането на бюджета на Касата на второ четене в парламента бе свързан тъкмо с обществените поръчки за онколекарствата, провеждани от болниците. Депутати изтъкнаха, че заради липсата на централизирани търгове някои болници купуват едно и също лекарство с десетократна разлика в цената, което в крайна сметка ощетява НЗОК с около 100 млн. лв. годишно. По тази причина през преходните и заключителни разпоредби на Закона за бюджета на НЗОК бяха направени промени в ЗЗО, регламентиращи механизма, по който НЗОК трябва да заплаща тези лекарства при липса на централизиран търг. По мнение на депутати от здравната комисия обаче приетият текст е „най-лошият възможен“ и може да удари малките болници, които не работят с големи обеми медикаменти.

Проблемът с доплащането от джоба на пациента пък стои от години, като преди дни дори изпълняващата длъжността управител на НЗОК д-р Пенкова отбеляза, че за огромна част от лекарствата, дори за социално значими заболявания, Касата плаща твърде нисък процент от стойността.

Срокът, който властта си поставя за реализирането на тези мерки, е февруари 2024 г.

Друг наболял проблем, свързан с лекарствата, също ще търси решението си през промени в ЗЛПХМ. Става въпрос за недостига на лекарства, от който страната ни страда от години. С измененията се предвижда да се въведат мерки за регулиране на недостига, антибиотиците да се изписват с е-рецепти, да се повиши контролът върху движението на лекарствата, както и да се ускори вносът на дефицитни продукти. От измененията също така се очаква подобряване на системите с данни за наличност на продукти в мрежата на разпространение, проследяване и ефективност.

Тази група промени е в процес на разработване, а срокът, който властите си поставят за внасянето им, е малко по-дълъг – май 2024 г.

Във фокуса на внимание на управляващите е също така и профилактиката и превенцията на заболяванията, като и тук няма изненади: както здравният министър проф. Христо Хинков, така и един от неговите заместници – доц. Михаил Околийски, са посветили голяма част от професионалния си път на проблемите на общественото здраве.

Така в тази посока управляващите възнамеряват да въведат профилактичен календар за удължаване на продължителността на живота, да обособят фонд „Обществено здраве“ за профилактика и превенция, както и да направят промени в областта на психиатричната помощ. Всичко това се очаква да се случи чрез промени в Закона за здравето, а срокът за внасянето им е април 2024 г.

С цялата управленска програма в сектор "Здравеопазване" можете да се запознаете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Cqgu

User Avatar гост 31.07.2023 19:47:12

Хинков кого заблуждаваш? Нови болници няма, но старите се разширяват с по няколко нови адреса!

User Avatar безработен 30.07.2023 17:09:05

а болницата в Казичене на (пи)чайка-фарма ще я строят ли?

User Avatar Един 29.07.2023 16:09:25

Вдички са наясно ,че нищо няма да се промени и болници ще продължат да се откриват ,само че ако са на наши хора и си плащат редовно където трябва!

User Avatar Гост 27.07.2023 09:32:07

Не се отварят нови болници, създават се нови адреси на съществуващите. Колко е интересно подаването на информация за медиите!

User Avatar Гост 27.07.2023 09:04:20

Аджамии от МЗ, докато се натуткате, мафията увеличи леглата в болниците си. Питайте Пенкова.

User Avatar Един 27.07.2023 07:03:01

Околийски е едно много тъпо парче, което не става за нищо.

User Avatar К 27.07.2023 06:41:38

В надзорът на Касата само сексолог не е имало. Ами Околийски хайде, оправяй Касата, тя и без това е един голям бърдак...

User Avatar Валентин ангелов 27.07.2023 05:28:33

И в момента има частни болници , които трябва да се закрият , защото са само и единствено касички на Мафията.

User Avatar Не 26.07.2023 20:26:35

Фонд Обществено здраве за профилактика и превенция. Е, хайде сега Хинков и Околийски от СЗО да обяснят каква е разликата между Профилактика и превенция. Ех, какви неграмотни и влязоха в МЗ.

User Avatar Сроковете са дълги 26.07.2023 19:11:59

Голям смях! Всички срокове са след местните избори, когато Хинков, Околийски и Гетов няма да ги има. Само Бойко Пенков ще остане, както винаги той е на разположение.

Още по темата