burevestnik.bg - Мобилна версия


Морбили се разпространява в цяла Европа поради спад на имунизациите, предупреди СЗО

Случаите у нас вече са 11

Морбили се разпространява в цяла Европа поради спад на имунизационния обхват. Това предупреждават от Световната здравна организация, цитирани от BBC. 

Най-големият брой заболели e регистриран в Румъния и Италия. Само от януари до момента румънските здравни власти са регистрирали повече от 3400 случая на заболяването, а починалите в следствие на него са 17. Диагностицираните с морбили в Италия в началото на година са над 200 души.

Повечето от случаите са били засечени в страни, в които ваксинациите са под препоръчвания от СЗО имунизационен обхват от 95% от населението. Въпреки че повечето държави се стремят да го постигнат, има такива, в които той е паднал под нужното ниво. Сред тях са Франция, Германия, Швейцария, както и Румъния и Италия, в които болестта вече се разпространява. По данни на европейския център за превенция и контрол на заболяванията между 1 февруари 2016 г. и 31 януари 2017 г във Великобритания са регистрирани 575 случая на морбили.

Според първоначалната информация на СЗО за февруари броят на новодиагностицираните случаи се е увеличил рязко.

„Призовавам всички ендемични държави да предприемат спешни мерки за спиране разпространението на морбили в техните граници, както и всички държави, които вече са постигнали това, да продължават да поддържат висок имунизационен обхват“, апелира регионалният директор на организацията за Европа д-р Жужана Якаб.

Според Роб Бътлър от регионалния офис на СЗО за Европа причините за възникването на епидемията са различни. В Украйна например има проблеми с доставките на серумите. На други места хората изпитват колебание и страхове относно самите ваксини или срещат проблеми с процеса, посочи той. Във Франция хората трябва да уговорят среща с личния си лекар, да вземат рецепта, с която да си вземат ваксината от аптека и след това отново да се срещнат с медика, за да им бъде тя приложена.

Той допълни, че през изминалата година по-голямата част от засечените случаи са били предимно при млади хора, които често посещават масови събития като концерти и фестивали. „Лица, при които не са приложени двете дози на ваксината или тези, които не са сигурни, че това е направено, трябва да потърсят мнението на личния си лекар – никога не е късно за ваксинация“, отбеляза експертът. Той посочи, че продължават инвестициите в програми за по-голям обхват на ваксинацията с цел заболяването да остане в историята.

Към момента официално потвърдените случаи на морбили в България вече са 11, съобщиха от Министерство на здравеопазването за Zdrave.net. По данни на директора на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев общият брой на неимунизираните срещу заболяването деца у нас е около 40 000.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   gMHA

Още от Новини