burevestnik.bg - Мобилна версия


НЗОК: Информацията в пациентските досиета е напълно защитена при ползване на ПИК

НЗОК: Информацията в пациентските досиета е напълно защитена при ползване на ПИК

Съдържащата се в пациентските досиета информация е напълно защитена, когато достъпът до тях се осъществява с персонален идентификационен код (ПИК) на НАП. Това заявиха от НЗОК след среща с представители на Националната агенция за приходите (НАП) и пациентски организации.

Механизмът за издаване на ПИК в максимална степен изключва възможността той да бъде получаван от друг човек, тъй като кодът се предоставя лично, срещу лична карта, в запечатан плик. Гражданинът подписва и декларация, в която се съгласява с условието да не предоставя своя ПИК на трети лица и се задължава да изтърпи всички законоустановени последици от нарушаването на това изискване. Около 500 хил. граждани, които ползват ПИК на НАП, са подписали волеизявления да не разкриват своя ПИК пред трети лица.

„Плюсовете на тази стъпка са, че тези, които имат такъв код са близо 400 000, докато с УИН кода, издаван от Касата, могат да влизат около 80 000 души“, каза пред журналисти инж. Александър Огнянов, директор на дирекция „Информационни процеси и сигурност на информацията“. 

По думите му политиката на НЗОК се стреми да се придържа към базовите приоритети на правителството, сред които е електронното управление. „Те се свеждат до три неща - единна схема за идентификация, т.е. с един код, от която и да е институция, да можем да влизаме навсякъде и да получаваме електронна услуга, невъзможност за повторно използване на данните и е безхаритеното управление. Тези цели, разбира се, Касата не ги е изпълнила 100%. Заедно с това трябва да съчетаем тези дейности с промени в нормативната уредба и в НРД, за да можем да отговорим на законовите изисквания“, каза още инж. Огнянов.

От НЗОК заявяват всеки гражданин, който има съмнение за нарушаване на конфиденциалността на кода му, може да предприеме следните стъпки да подаде сигнал за блокиране на ПИК на телефона на Информационния център на НАП - 0700 18 700 или да поискат издаване на нов ПИК чрез електронната услуга на НАП.

„Когато гражданите ползват услугите на счетоводители или счетоводни къщи при подаване на данъчни декларации – които също съдържат чувствителна информация, това се извършва по законоустановения ред, с електронния подпис на субекта, който извършва услугата“, казват от Касата.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   gjvH

User Avatar Пик Квик 07.06.2018 22:22:48

Глупости на търкалета. Какъв телефон на НАП, какъв нов ПИК? Всеки, който има ПИК може сам да си го променя, когато и колкото си иска като влезе в личния си профил с първия си ПИК, веднага след като го е получил.

User Avatar гост 06.06.2018 20:48:17

Абсолютно кухи лейки са тези. Заявлението за получаване на ПИК код от НАП е качено на сайта на НАП. Доста се различава текста от това което твърдят. В него пише че е за достъп до услугите на НАП. И може да се получава и от упълномощено лице, но пак за достъп до услугите на НАП. А те рязко осигуриха и до пациентското досие. Чувствителни данни са данни за здравето на лицето, не и за дължимите данъци, преди да пишат глупости някой трябваше да се запознае с това. По-добре да си признаят гафа и да спрат дистъпа до пациентското досие, отколкото да отнесат 20 млн санкция по GDPR

Още от Новини