НЗОК ще проверява детайлно лечението на български пациенти в чужбина. Причината е нарасналия според анализ на фонда брой на българи, лекувани зад граница, който според заместник-здравния министър Жени Начева е придобил „застрашаващи“ размери. Това става ясно от стенограма след проведеното на 19 март заседание на Надзорния съвет на касата. Основна тема в него касае проблема с дълговете на НЗОК към чужди клиники.
По време на заседание зам.-министър Жени Начева, която оглавява и Надзорния съвет, представя анализ на видовете заболявания на база исковете за лечение. „Той за мен показва един застрашително нарастващ размер на случаите от 2007 г. до 2017 г. включително“, заявява тя, като посочва, че исковете по формуляри S2 започват от 4 през 2007 г. и достигат през 2017 г. до 632. Най-много българи се лекуват в Германия, Белгия, Франция, Швейцария и други.
Начева отбелязва, че насочването за лечение е съсредоточено в няколко на брой клиники и предполага, че това се дължи предимно на тяхната специфика, традиции и практики къде най-добре се лекуват съответни заболявания. Заболяванията, поради които наши пациенти търсят лечение зад граница, са основно онкологични, редки болести, сърдечно-съдови заболявания, както и състояния, свързани с нуждата от трансплантация.
Според заместник-здравния министър е нужно да бъде извършена оценка за 2018 г. как да се процедира за контрола върху медицинското решение за насочване на пациентите за лечение в чужбина. „Вероятно трябва да потърсим и консултация с националните консултанти, с които касата работи, за да прецизираме тези заболявания дали те не могат да се лекуват у нас, от какво са породени, тъй като нараства наистина много броя на лицата, които се насочват в чужбина“, заявява тя. „Тези пациенти, които се лекуват в чужбина за мен би било интересно да им проверим ЕГН дали са лекувани и в България, да проследим целия път на тяхното лечение, каква помощ им е оказана в нашата страна. Просто малко по-голям контрол върху това“, допълва още в хода на заседанието Начева.
Според нея при решение за скъпоструващо лечение в чужбина трябва да се търси мнението на двама национални консултанти. „Аз не мисля, че две становища ще забавят, особено ако се постави срок. Все пак това са решения, които се взимат в рамките на няколко дни. Два-три дни максимум“, посочва тя. Ако те са на различно мнение ще те търси становище на трети специалист, а за да няма забавяния на решенията, да се постави краен срок за даването им, обсъждат още надзорниците. Според заместник-здравния министър д-р Бойко Пенков, когато се работи с тези пациенти, които искат S2, трябва да се проверява дали те имат дарителски сметки или не.
За пореден път става ясно, че общият размер на задълженията на НЗОК към чужди клиники се очертава в размер на 259 млн. лв., от които просрочени са 119 млн. лв.
Надзорниците обсъждат и как точно да бъдат изплатени дълговете към страната, към която те са в най-голям размер – Германия. Предложението на Начева е до 15 април да се организира среща с германския фонд с кореспонденция и с прецизиране на параметрите за 2018 г. На следващото заседание управителят на НЗОК ще трябва да представи информация за просрочените задължения на касата към чужди здравноосигурителни фондове, които подлежат на плащане през 2019 г.
Коментари по темата
НЗОК гледали? Боже! Те ослепяха от гледане в България, камо ли пък в чужбина. И какво ще открият? Каквото и тук от години!!!
Женя не само е лъжливото овчарче, но е свикнала и да злоупотребява с власт и служебно положение. Скоро ще има нов екшън.
Никакъв екшън няма да има. Женя е най-стабилната. С лъжа и демагогия напред и нагоре
Правителствените нещастници ако бяха чели поне този форум щяха да видят ,че от десет години тук коментираме,че НЗОК все повече ще плаща на чужди здравни системи след като тук не се инвестира в човешкия фактор лекари и медсестри и не се развива нищо , например трансплантациите, диагностиката и онкологичните терапии, гонят медицинския персонал , фалират здравни заведения и дори не желаят да плащат адекватно поне да поддържат високо осигурена Спешна помощ. Сега Киро Тефтера и Жени Лъжливото Овчарче се чудят как така около 42 000 души българи лекувани в чужбина са изхарчили бюджетът на цялата извънболнична медицинска помощ за една година за 7 милиона души. Ами това са реалните цени на медицинското обслужване по света бе другарки и другари. Не тези разходи са много ,а тук сте жалки и само показва колко мизерно е финансирането на комунистическото гето. И още ще плащате на чуждите здравни системи ,докато и всички български лекари се изнесат в чужбина и вече ще им плащате там. И пациенти и лекари няма да стоят тук ,докато тъпата ви правителствена касичка най-накрая се обособи окончателно като черна каса за кинти за асфалт на герберокомунистите , какъвто им е стремежа днес...
Информацията ще я представя шуменската подуправителка (прости и Господи). Плочев още не е възстановил здравето си.
дали да не изчакаме проф. Плочев да предостави информация, защото достоверността на информацията с източник Жени Начева е силно компрометирана?
Е, това да съпоставиш една цифра в края на един 10 годишен период с кота нула, т.е с началото, когато самата каса е прохождала в прилагането на правилата за координация на системите за социална сигурност (заплащане за лечение в чужбина), когато лекари и пациенти тепърва са се информирали за тази възможност, и да виждаш "един застрашително нарастващ размер на случаите от 2007 г. до 2017 г. включително", без да отчиташ постоянно нарастващия брой на държавите в тези системи, както и постоянно растящата информираност на лекари и пациенти, или пък да не съпоставиш тази цифра с данни от други сходни на нас държави, е връх на алхимичния гьонсурат, пардон, анализ! Както и нонстоп да говориш за контрол на другите, при все че собственият ти СФУК(система за финансово управление и контрол) е офъкан отвсякъде, особено по отношение на европейските плащания!
А какво става с Плочев?
Спешно връщайте Белянкина за шефка на бюджета на НЗОК !
Аре стига пенции. Тъкмо Плочев изрита една, сега пак да се множат
Другарката Жени първо да си даде отговор на въпроса, защо броят на българите, които заминават на лечение в чужбина се увеличава. Вторият въпрос, на който би следвало да си даде отговор е, кога в България ще започнат да се отделят достатъчно средства за лечение на тези заболявания.
Направо да пратят екипи с контрольори във въпросните болници!
Да им умият кенефите.