burevestnik.bg - Мобилна версия


НЗОК договаря отстъпки за ново лекарство, само ако се покрива в 8 страни от ЕС

Разширява се кръгът от европейски страни, в които даден нов медикамент трябва да се реимбурсира от здравен фонд, за да може НЗОК да договоря отстъпки за него за българските пациенти. Това става ясно от решение на Надзорния съвет на НЗОК, взето на заседанието от 1-ви декември, с които се правят нови промени в Наредба 10 на МЗ.

Припомняме, през пролетта на тази година в наредбата изрично бе записано, че не се сключват договори за отстъпки за медикамент, ако той не се заплаща с публични средства в поне пет държави членки на Европейския съюз.

С решението си от 1-ви декември надзорниците разширяват броя на страните, в който въпросният медикамент трябва да се реимбурсира, като те трябва да са поне осем от общо 25 разглеждани. Държавите са разделят на две групи– такива с висок брутен вътрешен продукт на глава от населението и съответно такива, които са с под средния БВП. 

Така, за да може НЗОК да започне да договаря отстъпки за ново лекарство, то трябва да  е достъпно за пациентите в поне три държави от групата с висок БВП, но и в още пет от тези с нисък. Страните от първия списък са Люксембург, Великобритания, Холандия, Белгия, Финландия, Франция, Австрия, Германия и Ирландия, а от втория – Румъния, Латвия, Хърватска, Унгария, Естония, Полша, Словакия, Литва, Чехия, Гърция, Словения, Португалия, Испания, Дания, Италия и Швеция.

В мотивите към предложеното изменение се посочва, че разделянето на двете групи държави е с цел да бъдат обхванати страни с различия в покупателната способност на населението. По този начин се гарантира достъп не само до ефективни, но и до стойностно-ефикасни лекарствени продукти, аргументира се още промяната.

Наличието на международното непатентно наименование в държави с брутен вътрешен продукт под средния за ЕС означава разширяване на пазара и гарантира по-достъпни цени, така че при навлизането на българския пазар да може да се осигури пълен достъп на нуждаещите се български граждани до лекарствени продукти, се казва още в мотивите.

„Сложени са и страни, в които достъпът до иновативни лекарствени продукти е доста разширен, а не само такива, в които той е ограничен. Тази промяна е в полза на пациентите“, категоричен бе пред Zdrave.net и заместник-здравният министър д-р Бойко Пенков.

С промените в наредбата се коригира и датата, от която касата поема на 100% най-евтините лекарства за есенциална хипертония. Според настоящия текст това трябваше да се случи с влизането в сила на новия рамков договор от 1-ви април 2017 г.

Припомняме, на двучасова кръгла маса от фармацевтичния бранш вчера предупредиха, че тази промяна няма да има нужния социален ефект и ще доведе до фалити на аптеки.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   XuE9

Още от Новини