Спешната необходимост от изграждане на регистър на пациентите с онкологични заболявания са обсъдили на среща представители на ръководството на НЗОК и изтъкнати онкохематолози, информират от фонда.
Темата бива повдигната въпреки съществуващият към момента у нас Национален раков регистър, за който обаче стана ясно, че е изправен пред съществени трудности.
Още преди година неговият ръководител проф. Здравка Валерианова предупреди пред Zdrave.net за сериозните проблеми с регистъра и алармира, че той е пред спиране на дейността си.
До ситуацията се стигна, след като през пролетта на 2016 г. бе решено регистърът да бъде прехвърлен от СБАЛО в НЦОЗА. Мярката бе част от процеса по централизиране и модернизиране на системите за мониторинг на здравеопазването в България, аргументира тогава промяната здравният министър Петър Москов. Впоследствие обаче стана ясно, че НЦОЗА не разполага с достатъчно финансов и кадрови ресурс, за да обезпечи поддържането на системата.
Най-вероятно проблемите с него продължават, след като въпросът с нуждата от изграждане на нова структура е бил обсъден на срещата в касата.
От НЗОК допълват, че по време на срещата са дискутирани и промените в Наредба №4 за условията и реда за предписване и отпускане на противотуморни лекарствени продукти, осигуряващи основното лечение при злокачествени солидни тумори и хематологични заболявания и максимално ефективното използване на количествата, които се приготвят в болничните аптеки. Поставена е била и темата за намаляване на административната тежест върху лекарите, като от НЗОК посочват, че тя може да се осъществи със съвременни софтуерни решения.
Коментари по темата