Болниците няма да бъдат задължени да използват смесителни системи за приготвяне на онкомедикаментите. Това съобщи след края на днешното заседание на Надзорния съвет на НЗОК подуправителят на фонда д-р Димитър Петров. „Ще приложим текст в Националния рамков договор, че болниците са задължени да прилагат планиране с оглед оптимално недопускане на излишъци на лекарствата, които се изхвърлят. Това ще може да стане чрез ръчно планиране, полуавтоматизирани системи или автоматизирани системи, тоест оставяме трите възможности“, разясни той, като коментира, че така разписаният текст е възможно „най-отворен“.
Очакванията на касата са чрез оптимизирането на процеса да бъдат спестявани 1-2 млн. лв. месечно.
По този начин, на практика лечебните заведения обаче няма да бъдат длъжни да въведат подобна апаратура. В момента такива системи има в едва три болници у нас.
Припомняме, идеята на въвеждането на системите, която бе лансирана от касата, бе по-прецизно дозиране на онколекарствата чрез намаляване на процента, който буквално бива изхвърлен. По сметки на фонда, той възлиза на почти 30%. Предложението за внедряването на смесителите обаче срещна съпротивата на Министерство на здравеопазването, чиито представители изразиха мнение, че те натоварят лечебните заведения с допълнителни разходи. По данни на НЗОК самите системи струват между 150 000 и 200 000 лв. Отделно са нужни и средства за поддръжката им, като на месец сумата за това варира между 10 000 и 15 000 лв.
На въпрос на Zdrave.net каква е причината задължителното въвеждане на смесителите да отпадне, д-р Петров отговори: „Има съпротива от част от болниците, които търсят контакти през Народното събрание, министерството и т.н.“.
Той обаче подчерта, че това, което ще е важно за касата, е разписаният ангажимент за оптимално разпределение за лекарствата да се спазва и да не се изхвърлят медикаменти.
НЗОК ще засили контрола и по отношение на това къде се приготвят разтворите и дали те се приготвят в болничните аптеки, а не в отделенията, стана още ясно от думите на д-р Петров. Той посочи, че има няколко засечени случаи, в които това продължава да се случва в отделенията.
Коментари по темата
Значи веднага помиярчетата се затичали към Парламента да дирят подкрепа от тарторите, че инак умре милионната далавера с незаконен износ на лекарства. Браво! Е затова всичко читаво напуска с мръсна газ тая територия със затихващи функции.
Кога от касата ще решат нещо и то ще е правилно,разумно, ефективно и няма да бъде отменено в последствие?Защо преди да излязат и обявят нещо, предедварително не го обсъдят,да помислят,а не всеки път да стават смешни и дори жалки???? Наслушахме се и се нагледахме как днес е едно, утре-точно обратно.До кога?А искат да имат авторитет и да тежат на местата си,ами не става така!Малко по-сериозно,олеквате!
Tozi,,korifei,,sasipva sistemata i izbiva balgari s izmislizite si.Mahnete i zatvorete v zatvor tozi FEKAL !
На сайта на касата на 08.06.2017г. има съобщение, че болниците трябва да разполагат със смесителни системи за онкомедикаментите, сега пък не било задължително. Тука има-тука няма.