burevestnik.bg - Мобилна версия


НЗОК платила 0,5 млрд. лв. за лекарства към края на април

НЗОК платила 0,5 млрд. лв. за лекарства към края на април

Близо половин милиард лева или приблизително 542 милиона лева е изразходвала НЗОК към края на април за заплащане на различните видове лекарства, които фондът покрива. Това стана ясно от данни, оповестени от управителя на НЗОК проф. Петко Салчев на семинар на фонда, свързан с лекарствената политика.

Той съобщи, че от група А, в която влизат лекарствените продукти за домашно лечение, назначавани с протокол, при заложени по бюджет 478 000 000 лв. към края на април са изразходвани 210 милиона или 44%. Възстановените суми от фирмите към края на април са 7,9 млн. За група Б, в която са включени медикаменти за домашно лечение, както и медицински изделия и диетични храни в извънболничната помощ, от заложени 331 милиона са изплатени 119,9 милиона лева, или 36,2%. В третата група – тази, в която са заложени лекарствени продукти за лечение на злокачествени заболявания, медикаменти при животозастрашаващи кръвоизливи и спешни оперативни и инвазивни интервенции, от заложени 560 милиона лева са изразходвани 212 милиона, или 38%.

Във всички пера за лекарства са включени и предварително заложените суми от резерва на фонда, като те са съответно 13, 9 и 15 милиона лева.

От своя страна Владимир Афенлиев, който оглавява дирекцията по лекарствена политика в касата, представи презентация, в която посочи, че „настоящата лекарствена политика, макар и с елементи на прогенеричност , води до ирационалност и изкривяване на реимбурсния пазар – при наличие на 100% реимбурсация се наблюдава средно от 20% до 50% доплащане в групите лекарствени препарати, засягащи хронични заболявания“.

 В групите с 25%, 50% и 75% реимбурсация делът от разходите, генерирани от най-скъпите продукти в групата, почти винаги е по-голям от референта или равните на него и в резултат доплащането е многократно над логичното спрямо определения процент реимбурсация, изтъкна още той.

При определите правила на реимбурсиране и договаряне на цени с притежателите на разрешение за употреба (ПРУ) се получават огромни диспропорции и при еднакъв разход за НЗОК се получава огромен процент доплащане, а това може да доведе и до отказ от лечение, предупреди той.

Проф. Салчев посочи, че когато е поел поста управител на фонда, е поставил като приоритет евентуалното повишаване на реимбурсната цена от страна НЗОК и премахването на праговете от 25% и 50%, до които касата заплаща лекарствата. Към момента обаче това не е възможно да се направи, стана ясно от думите му. Сметките на фонда сочат, че при увеличаване на реимбурсния праг от 25% на 50% за лекарствата в областта на социалнозначимите заболявания като сърдечносъдови, диабет и други, на Касата ще са нужни допълнително 132 милиона лева.

Той подчерта, че всички пациенти трябва да имат еднакъв достъп до лекарства, но и не трябва да се допуска рискът те да откажат терапия поради икономически съображения, породени от доплащането.  

Разпределяме ограничения ресурс нерационално, посочи той в коментар за доплащането от страна на пациентите. Не трябва да се налага на Касата какво и колко да плаща, а тя трябва да избира, заяви управителят на НЗОК.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   yFdR

User Avatar Гост 28.05.2021 11:11:11

А колко е платила касата за висококвалифицирания лекарски труд.

User Avatar БЛС екскурзионна фирма 28.05.2021 10:15:07

Като редовна читателка на ЗДРАВЕ НЕТ сега вече след този материал си обяснявам публикувания онзи ден бълвоч от страна на генеричната асоцияция. Пари им под задниците и явно не са в душевен комфорт от изнесените данни! А и някои докторя няма да са не кеф!

User Avatar Гост 28.05.2021 11:46:15

Доста мними болни също няма да са на кеф.

User Avatar Гост 27.05.2021 19:06:25

Салчев нещо се поразработи, но това няма да го спаси. Твърде големи са минусите.

Още от Новини