burevestnik.bg - Мобилна версия


НЗОК плаща 17 устройства за дълбока мозъчна стимулация за 2019 г.

НЗОК плаща 17 устройства за дълбока  мозъчна стимулация за 2019 г.

„Можем да имплантираме по един-двама пациенти седмично, което означава, че това ще бъде напълно достатъчно за нуждите на България“. Това каза доц. Красимир Минкин на пресконференция днес по повод старта на заплащането от НЗОК на скъпоструващото съвременно лечение на болестта на Паркинсон с дълбока мозъчна стимулация (ДМС).

 „Първата договорена бройка с НЗОК е за 17 устройства на година. НЗОК трябва да има финансовия капацитет за нуждите на страната. Нашите възможности са над договорените устройства“, посочи той.

По думите на д-р Калоян Габровски, за да бъдат одобрени за лечение, кандидатите не трябва да имат друго тежко заболяване, защото се увеличава рискът операцията да бъде неуспешна. „Всички 32 пациенти, които сме имплантирали, сме ги преценявали много внимателно. Преди това сме изследвали 60 пациенти, за да изберем най-подходящите. Нашият център е единственият в България, който се занимава с дълбока мозъчна стимулация, ние имаме пациенти, които събираме от 6 години. Те чакат, но не са имали финансовата възможност да приложат лечението през изминалите години“, поясни доц. Минкин.

Около 40 000 лв. струва апаратът, който се имплантира в мозъка. Батериите на тези апарати струват почти колкото на самото устройство - 36 000 лева. Касата се е споразумяла с доставчика да плаща общо за устройството и генератора 60 000 лв.

„Последните две години засилихме натиска върху НЗОК относно процедурата. Благодарение на разбирането на ръководството на Касата постигнахме това, а именно да прилагаме смяна на батериите на имплантите. В последните години Касата беше принудена да плаща смяната на батериите, извършвана в чужбина, на двойни и тройни цени в сравнение с цените, които предлагахме тук“, каза доц. Минкин.

„Това е пример за успешен проект, който мисля, че вече е завършен и ще може да съществува и без нас. След като има реимбурсиране, има създаден стандарт, има и специализант, който обучавам, ще има и продължаващо наблюдение, което не зависи от даден тип структура“, допълни той.

17 000 са страдащите от Паркинсон у нас - 10-15% от тях са в средната фаза на заболяването, в която лекарите препоръчват прилагането на дълбока мозъчна стимулация.

Снимка: Надежда Ненова


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5*U%

Още от Новини