УМБАЛ „Св. Екатерина“ ще може да извършва по изключение кардиологични операции на деца, но няма да може да извършва оперативно лечение на онкологично заболяване на гърдата. Това става ясно от стенограмата от заседанието на Надзорния съвет на НЗОК, проведено на 6 април.
Решението е взето заради жалба на директора на болницата проф. Генчо Начев до Надзорния съвет и до Жени Начева, заради отказ за сключване на допълнителен договор по клинична пътека „Интервенционално лечение и свързани с него диагностични катетеризации при сърдечни аритмии при лица под 18 години“ от СРЗОК и потвърден от управителя на Касата проф. Петко Салчев. „Съгласно условията те не разполагат с отделение/клиника по детска кардиология, а в една обща клиника по кардиология се извършват тези дейности, въпреки че те имат разрешение да извършват такава дейност. И това е възражението на проф. Начев, което предлагам на Надзорния съвет да вземе решение дали да бъдат сключени договори по изключение за тези две клинични пътеки“, мотивира отказа си проф. Салчев.
.„Отхвърлям жалбата на проф. Начев и по отношение на клинична пътека „Оперативно лечение на онкологично заболяване на гърдата“. Жалбата е поради това, че лечебното заведение не е отчело минимум 30 оперативни интервенции за предходната година, а те нямат нито една интервенция по тази клинична пътека“, казва още той.
„Какви онкооперации ще прави там? Те са специализирана болница, достатъчно натоварена. Аз мисля, че има къде да се правят тези планки на гърдата при онкозаболявания. За детската кардиология също не виждам защо трябва на „Света Екатерина“, която прави толкова много неща... Аз разбирам желанието за повече средства, но според мен, на този етап ми се струва, че действително отказът е мотивиран и го подкрепям“, казва членът на Надзора д-р Иван Кокалов.
Адв. Андрей Дамянов обаче смята, че „Света Екатерина“ е една от малкото болници, които имат добро оборудване, добри специалисти и предлага качествено лечение, затова не възразява там да се извършват детски кардиологични операции. „Иначе за онкологичните съм съгласен, че има много специализирани клиники по онкология“, казва той.
Председателят на Надзора Жени Начева отбелязва, че миналата година е гласувано изключение там да се извършват детски операции. „Добре е да няма въобще такива деца, но ако има и отидат да се оперират там, да има тази възможност да могат да се оперират в НКБ и при проф. Начев. Това не е нещо ново, което за пръв път ще направим. Просто е от полза на малките пациенти, да имаме и такава опция. Те нямат обособена педиатрия, но имат педиатри и затова да му се разреши“, казва тя.
„За детската кардиология правим изключение, а за другата потвърждаваме отказа“, обобщава решението Жени Начева.
Надзорът е разрешил още на МБАЛ-Видин да извършва интензивно лечение, мониторинг и интензивни грижи с и без механична вентилация, а на МБАЛ-Севлиево да изпълнява клинични пътеки, при които е необходима компютърна томография, като осигурява това изследване чрез договор с ДКЦ І Габрово. Лечебното заведение трябва да набави компютърния томограф до 31 май.
Коментари по темата