burevestnik.bg - Мобилна версия


НЗОК търси механизъм за рефериране на медицинските изделия

НЗОК търси механизъм за рефериране на медицинските изделия

Все още не може да се намери механизъм за намаляване на цената на медицинските изделия и затова често се надвишава бюджетът на НЗОК в тази му част. Това стана ясно от думите на директора на дирекция „Лекарствени продукти, медицински изделия и контрол по предписване и отпускане“ на НЗОК д-р Галя Кондева по време на презентацията й на семинара на Здравната каса „Новости в НРД 2018“, който се проведе тази седмица.

По думите й има много различни системи за реимбурсиране на медицински изделия в Европа, които са предмет на национално законодателство. Освен това липсва европейска синхронизация по отношение на ценообразуване и реимбурсиране. „Това, което чакаме, е да влезе един регламент на ЕС, приет 2017 г., който се отнася за безопасността и качеството на медицинските изделия“, каза д-р Кондева. Тя подчерта, че регламентът, който влиза в сила от 2020 г., ще подобри пазарния надзор и проследимостта на продуктите в Европа.

Към момента НЗОК плаща за 3000 медицински изделия, от които тези за болнична помощ са разделени в 19 групи. „Основно те са прилагани в ортопедията, кардиологията и неврохирургията. Най-голямо е потреблението в областта на кардиологията - 52% от разходите за медицински изделия в болнична помощ. Те са и 100% заплащани от Касата. Спрямо 2017 г. имаме ръст с 4 млн. лв. в потреблението на стентовете. За разлика от регулацията на лекарствените продукти, ценообразуването и реимбурсирането, които са ясно регламентирани, при медицинските изделия нямаме тази система и това е сериозна пречка при процеса на договаряне, определяне и заплащане от страна на НЗОК“, подчерта д-р Кондева.  

„Процесът протича по следния начин - заявителят, който може да бъде търговец на едро или производител на медицинско изделие, заявява към Касата една цена, която не е нормативно определена, след което е поканен да даде отстъпка - което не се случва в 99% от случаите, защото не е задължително - и на базата на тази цена ние трябва да определим какво ще заплатим. Когато в една група има повече изделия, може да се получи така, че да имаме изделия с ниска стойност, но когато няма, сме притеснени, защото бюджетът е 98 млн. лв.“, каза още д-р Кондева.

Тя допълни, че от страна на НЗОК ще бъдат направени предложения за нормативни промени в Закона за медицинските изделия, за да се регламентира някакъв тип рефериране. „В Европа има 500 000 медицински изделия. Ползва се единен код, но реално във всяка страна е различно. Търсим механизъм в посока рефериране на медицинските изделия, както за лекарствата. Много е трудно обаче да се вземе конкретен пример от други държави, тъй като някъде се ползват диагностично свързани групи, а другаде болниците правят консорциуми и провеждат общ търг за консорциума“, каза д-р Кондева.

„Ние прилагаме една система от индикатори, с които извършваме мониторинг и оценка на здравни резултати. Когато ни бъде предложено медицинско изделие за включване в нашия списък от национални консултанти или дружества, ние ги задължаваме да ни издадат и икономически оценки и най-вече да покажат ефективността от прилагането на това изделие както при подаването на заявленията, така и 1 година след прилагането му“, поясни още тя.  


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   c2Kq

User Avatar Гост 07.06.2018 16:33:25

Пръдла

Още от Новини