burevestnik.bg - Мобилна версия


НЗОК ще заплаща робот-асистирани интервенции и в други области освен гинекологията

Разширяват обхвата на клинична пътека 168

НЗОК ще заплаща робот-асистирани интервенции и в други области освен гинекологията

Здравноосигурени пациенти вече ще имат достъп до високотехнологично лечение с робот-асистирана хирургия при злокачествени заболявания на стомаха и червата, на черния дроб, панкреаса, белия дроб и простатната жлеза. Това предвижда проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, публикуван на електронната страница на Здравното министерство за обществено обсъждане.

Проектът предлага разширяване обхвата на клинична пътека № 168 с промяна на текстове за провеждане на асистирани с робот хирургични интервенции при различни заболявания и различни оперативни процедури, провеждани от специалисти по хирургия, детска хирургия, гръдна хирургия и урология, се посочва в мотивите на вносителите.

„Целта на предложените промени е да се даде възможност за пациенти с онкологични заболявания с различни локализации, попадащи в обхвата на хирургията, гръдната хирургия, детската хирургия и урологията, да имат достъп в рамките на пакета здравни дейности по НЗОК до иновативния метод за оперативно лечение, асистирано с робот.

Не на последно място се цели и повишаване на качеството на изпълняваната оперативна дейност за пациентите със злокачествени заболявания. Очакваният резултат от въвеждането на наредбата е да се осигури възможност в рамките на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, провеждането на асистирано с робот хирургично лечение при злокачествени заболявания с различни локализации от областта на посочените по-горе медицински специалности. С това ще се даде възможност за по-голям брой пациенти да се възползват от преимуществата на този вид лечение - постигане на по-голяма радикалност и контрол при оперативното лечение на злокачествени заболявания, по-бързо следоперативно възстановяване и по-малко усложнения, по-малка кръвозагуба при операцията, намалена болкова симптоматика при пациентите, подложени на оперативно лечение, скъсен болничен престой след оперативната интервенция“, подчертават още вносителите.

Дейността по робот-асистираните интервенции ще се покрива от бюджета на НЗОК, като очакванията са разходите за лечение да бъдат съизмерими съизмерими с тези на провежданите до момента по същия метод гинекологични операции. От друга страна, смятат вносителите, чрез възможността, която дава тази промяна, ще се постигне и по-ефективно използване на съществуващите в лечебните заведения в страната роботизирани установки.

Лечебните заведения, които искат да работят по тази клинична пътека, но не разполагат с необходимата високоспециализирана апаратура, ще трябва да си осигурят такава за собствена сметка, става ясно от проекта на наредбата.

Очакваните финансови разходи за това по данни, налични в Министерството на здравеопазването, са в размер на около 6 млн. лева за закупуване на апаратурата.

Проектът е отворен за обществено обсъждане до 27 декември т. г.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   7qzw

Още от Новини