burevestnik.bg - Мобилна версия


НМД отново поиска обществен съвет за Детската болница

НМД отново поиска обществен съвет за Детската болница

Националната мрежа за децата (НМД) отново поиска да се създаде обществен съвет за Националната многопрофилна педиатрична болница. Това стана с отворено писмо до министър-председателя акад. Николай Денков и Министерския съвет с 18 спешни задачи за децата на България за първите 18 месеца на управление.

От НМД искат още Национална педиатрична стратегия и детайлен анализ на нуждите на детското здравеопазване и разработване на програма за педиатричните специалисти, педиатричните медицински сестри и други здравни работници в цялата страна.

Сред останалите задачи са разработването на механизъм за обезпечаване на всички разходи по грижата за деца с увреждания – здравни грижи, рехабилитация, социално включване, медицински изделия, лекарства и др., както и обезпечаване лечението на тежкоболни деца и деца с редки заболявания според най-добрата възможна грижа, вкл. и в чужбина.

„Осигуряване на медицински храни за нуждаещите се деца и възрастни и прекратяване на ситуацията, в която те разчитат на дарения, за да оцелеят. За целта е нужно те да се реимбурсират от НЗОК чрез добавяне на код за малнутриция/малдигестия към основната диагноза/заболяване, така че българската държава, както всяка друга страна в ЕС, да осигурява чрез НЗОК достъп до храни за специални медицински цели на деца и възрастни“, пишат още от Националната мрежа за децата.

Според авторите на писмото България не е място, на което хората спокойно раждат и отглеждат деца. „Ключови причини за това са политиките у нас да не се правят с мисъл за тяхното въздействие върху децата, а координацията между отделните институции, отговорни за детското благосъстояние, е в лошо състояние. В България не е ясно кой е отговорен за политиките за децата – липсва отговорна институция за децата с реален мандат. Четвърта година, включително в нарушение на вътрешното ни законодателство, липсва и Национална стратегия за детето, която да води държавните политики за децата към реално подобряване на живота на децата и техните семейства. Това оставя всички предприемани законови промени и промени в политиките „на парче“, често без координация и в крайна сметка – не допринася съществено за това България да бъде добро място за тези 15% от нейното население, които са 100% от нейното бъдеще“, пишат още от Националната мрежа за децата.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   hyaP

User Avatar аз 07.06.2023 18:59:47

Абе не ви ли стана ясно, че в близките 50 години детска болница няма да има.

User Avatar Гост 07.06.2023 14:31:48

И кой точно ще напише Националната педиатрична стратегия???????

Още от Новини