burevestnik.bg - Мобилна версия


НСОПЛБ настояват за увеличение с 25 млн. лв. за ПИМП спрямо 2019 г.

При сега заложените средства увеличението е с 19 млн. лв.

НСОПЛБ настояват за увеличение с 25 млн. лв. за ПИМП спрямо 2019 г.

Националното сдружение на общопрактикуващите лекари изрази своето несъгласие с първоначално обявеното увеличение на бюджета за Първична извънболнична медицинска помощ (ПИМП) в размер на 19 млн. лв., което е с 6 млн. лв. по-малко от заявените от тях 25 млн. лв. Това става ясно от позиция на НСОПЛБ.

Припомняме, че според проектобюджета на НЗОК, който бе гласуван от Надзорния съвет на институцията, за първична извънболнична медицинска помощ през 2020 г. са предвидени 244 млн. лв.

„Предвиденият за ПИМП бюджет би трябвало да осигури поддържане на съществуването на нашите практики като покрива разходите (нека най-общо ги наречем консумативи) и възнагражденията, а също така и осигуровките и данъците. В системата на ПИМП, освен близо 4200 ОПЛ, работят още около 4000 медицински специалисти, в т.ч. медицински сестри и още други сътрудници, свързани с дейността ни, което означава, че съобразно законите от предвидения първоначално бюджет се връщат към държавния 38% за осигуровки, след това 10% данъци и ако има дивиденти - още 5%. Правим тези уточнения, за да се избегне погрешната представа, че средствата, които изискваме като бюджет автоматично се превръщат в чисти доходи, които влизат в джоба на ОПЛ“, пише още в позицията им.

Те посочват и отрицателния, низходящ тренд на ръста на бюджета за ПИМП, който при предвиденото за 2020 г. от 19 млн. ще се задълбочи. През 2018 г. за ПИМП са били 5.8% от бюджета, през следващата година – 5.4%, а за 2020 г. процентите са 5.2.

От сдружението настояват бюджетът за ПИМП за 2020 г. да бъде повишен с 25 млн. лв. спрямо този за 2019 г., което според тях е изпълнимо при настоящата събираемост на здравноосигурителните вноски.  След като има яснота за неговия размер, те ще предоставят и предложение за разпределението по пера.

Искане за 25 млн. лв. увеличение спрямо 2019 г. общопрактикуващите лекари изпразиха в свое становище в началото на този месец. В него те настояваха също така отново да се запише условието за недопускане на прехвърляне на средства от бюджета за ПИМП в други пера, както и че таксата за посещение при лекар трябва да е задължителна за всеки, и при условие, че дадена институция реши, че определени групи от хора трябва да бъдат освободени от нея, то същата следва да поеме този разход, който не трябва да е за сметка на изпълнителя на медицинска помощ“, пишат от НСОПЛБ.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   TC6p

User Avatar Гост 30.10.2019 19:17:36

Какво увеличение на бюджета бе? Вместо да се борят за ДОПЛАЩАНЕ, овчите лекарски организации се борят за жалкия бюджет на партийното недоносче НЗОК за която пародия на здравна каса няма значение извънболничната помощ и профилактиката е едни кинти там да се хвърлят някъде стига да не са над посочените от политическите мутри допустими за харчене средства за година. Жалки безподобни чички иамащи се за фактор в някакви организации съставени от склонили глава пенции и роби.

User Avatar L7H5 31.10.2019 08:25:55

И как си представящ доплащането при това разединено съсловие и целокупната андрешковщина? Малък пример - масово пенсионерите се явяват на ТЕЛК най-вече за да не плащали потребителска такса - това изтъкват като основно предимство. Доплащането всеки сам ще си определи и познай какво става!

User Avatar Гост 30.10.2019 21:40:29

Така си е - мълчанието на блатото и тук таме мехурчета газ сероводород и метан.....

Още по темата