burevestnik.bg - Мобилна версия


НЦЗПБ: Алергенният прашец от амброзия беше проблем през август, ще бъде и през септември

НЦЗПБ: Алергенният прашец от амброзия беше проблем през август, ще бъде и през септември

Горещото и сухо време, характерно за лятото през тази година, продължи и през август. По данни на НИМХ август 2024 година е бил един от най-топлите месеци август от 1930 г. досега и един от най-сухите месеци август от 2014 г. насам. При тези климатични условия без проблем се развиват и цъфтят топлолюбиви и сухоустойчиви плевелни и рудерални видове и във въздуха преобладава плевелен полен, отчитат от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). В района на София съотношението между трите групи алергизиращ полен беше следното:

През повечето дни отчетените количества плевелен полен не се различаваха от средните стойности. Цъфтяха видове от сем. Щирови, сем. Конопови, сем. Лободови, пелин. След 25-ти август започна пренос големи количества силно алергенен прашец от амброзия. Общо за месец август отчетените поленови зърна от амброзия бяха 50,1% от плевелния, но за последната седмица на месеца те представляваха 78% от плевелния прашец, сочат анализите на експертите.

Прогнозата за месец септември също в много голяма степен е повлияна от продължаващата тенденция за топло и сухо време, посочват те.

Метеорологичната прогноза е за пореден топъл месец с по-малко валежи от обичайното. На повечето места в страната повечето от плевелните видове прецъфтяха. Има останали цъфтящи видове малко на брой на изолирани места. Така те няма да образуват алергизиращ поленов фон и могат да създават дискомфорт само като локален алерген. Единствено амброзията ще продължи да цъфти активно, особено през първата половина на месеца. Предвид нейното все по-широко разпространение, поленът ѝ може да провокира алергични оплаквания при хора в цялата страна. Концентрацията на полен от амброзия ще остане висока през първите 10 дни на септември. На места в Северна и Северозападна България може да се наблюдава и много висока въздушна концентрация на прашец от амброзия. При липса на валежи, поленът на амброзия може да остане във въздуха дори до края на месеца.

Защо амброзията се превръща в проблем? От една страна защото тези растения са изключително непретенциозни към средата и условията за развитие. Когато останалите видове са вече изсъхнали, амброзията е свежо зелена и цъфти, обясняват от НЦЗПБ

Семената на амброзията са с почти 100% кълняемост и това обуславя бързото разпространение на вида. Всяко растение образува много съцветия с голямо количество лек прашец, който може да се пренася на далечни разстояния. От друга страна поленът на амброзията е силно алергизиращ. Цъфтежният период, респективно времето на контакт с прашеца е дълго и това също е предпоставка за развитие на алергична реакция към прашеца на амброзията. Доброто познаване на вида и прилагане на ефективни мерки може значително да намали популациите от амброзия, а оттам и да се понижи въздушната поленова концентрация, категорични са те.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   eMJC

Още от Новини