burevestnik.bg - Мобилна версия


Сезонът на алергиите

НЦЗПБ за полените в София: По-ниско количество през март, ръст през април и проблеми за хората с полиноза

Поленовият фон над по-голямата част от страната ще се образува от няколко дървесни вида, посочват експертите

НЦЗПБ за полените в София: По-ниско количество през март, ръст през април и проблеми за хората с полиноза

По-голямата част от полена във въздуха на София през март беше от цъфтящите ясени (53%) и сем. Брезови (23%), информират от НЦЗПБ.

След ранния и интензивен цъфтеж през февруари, месец март премина по-спокойно, през повечето дни отчетеното количество прашец във въздуха на столицата беше по-ниско от средното, отчитат оттам.

От сем. Брезови до средата на месеца прецъфтяха леските и елшите, а след 20-ти март започна цъфтеж при бреза и габър. Останалите цъфтящи видове бяха: сем. Кипарисови, тис, бряст, топола, различни върби и кленове. По-видим беше цъфтежът на плодни дръвчета, но техният прашец се отчита във въздуха рядко обикновено след силен вятър, защото те се опрашват от насекоми, сочи анализът на експертите.

Очакванията им за април са обичайните за този период, като в прогнозата се подчертава, че по правило април е месецът с най-голямо количество прашец във въздуха, защото тогава цъфтят най-голям брой дървесни видове, които образуват и отделят огромно количество алергизиращ полен.

В същото време експертите припомнят, че разпространението на прашец във въздуха зависи от метеорологичните условия r най-вече от честотата и интензитета на валежите.

Според прогнозите през тази година за април се очакват малко по-високи температури и по-малко дъждове, което предполага, че през повечето дни на април въздухът ще бъде наситен с много прашец и това ще създава проблеми на пациентите с полиноза.

Поленовият фон над по-голямата част от страната ще се образува от няколко дървесни вида, обясняват експертите и дават следната прогноза за всеки вид:


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   VuDK

Още от Новини