burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Никола Боянов от УМБАЛ „Пълмед“:

Наградата не е лично моя, тя е признателност за труда на целия екип

Наградата не е лично моя, тя е признателност за труда на целия екип

Неотдавна БЛС удостои д-р Никола Боянов, гастроентеролог, началник на отделение в УМБАЛ „Пълмед“, с наградата на съсловната организация за принос към въвеждането на иновации. Д-р Боянов получава отличието за въвеждането на пероралната ендоскопска миотомия в работата на екипа си.

Д-р Боянов има специфична квалификация и компетентност в областта на конвенционалната и доплеровата абдоминална ехография, както и на интервенционалната ендоскопия. Сертифициран е за диагностични и терапевтични дейности под рентгенов контрол.    

Д-р Боянов е асистент в катедра Медицински симулационен тренировъчен център на Медицински университет – Пловдив.

Д-р Боянов, преди дни БЛС Ви удостои с наградата си за принос към въвеждането на иновации в практиката. Как приемате това признание на колегите си?

Първо, въпреки че наградата е индивидуална, аз я приемам като награда за целия екип. В медицината всеки индивидуален успех e резултат от сериозна екипна работа и подкрепа отстрана на лечебното заведение и съсловието. В този смисъл - ние сме горди и много благодарни за високата оценка! Изключително щастливи сме, че изобщо сме били номинирани. Положителната оценка от колеги е най-високото признание според мен.

Работите в областта на гастроентерологията вече няколко години, как се промениха диагностичните подходи за това време?

Работя в сферата на Гастроентерологията вече 10 години. При диагностиката най- големите промени са във възможностите на съвременните ехографи, ендоскопи и ехоендоскопи. Сега сме способни чрез контрастна ехография да отдиференцираме доброкачествени от злокачествени тумори в черен дроб и без биопсия. Чрез еластография можем да установим степента на чернодробна увреда при пациентите с хепатит без да се извършва биопсия. Ендоскопите с висока резолюция и оптично увеличение ни дават възможност да открием повече заболявания при прегледите на дебело черво и стомах и съответно разширяват нашите терапевтични възможности.

Моля да представите накратко предимствата на пероралната ендоскопска миотомия, която въведохте във Вашата клиника?

Пероралната ендоскопска миотомия (ПОЕМ) е възможност за разрешение на проблемите на пациентите с всеки тип ахалазия, защото ние не сме ограничени в дължината на разреза на мускулния слой на хранопровода - за разлика от колегите хирурзи. ПОЕМ е миниинвазивен метод с много малко регистрирани усложнения в световен мащаб и изключително траен ефект.
В света, пероралната ендоскопска миотомия е златен стандарт при лечението на пациенти с ахалазия на хранопровода.

Реално този ендоскопски метод достъпен ли е за нуждаещите се български пациенти? Имаме ли достатъчно подготвени специалисти в тази област?

Ахалазията е много рядко заболяване, което се наблюдава при 1-3/100 000 пациента. По груби изчисления, отнесени към броя на хората, живеещи в България, се касае за между 70 и 200 души, така че на практика един екип е достатъчен. Но за пациентите е винаги по-добре да имат право на избор, а и техниката, чрез която се извършва тази процедура, се използва и за лечение на ранно открити злокачествени заболявания в хранопровод, стомах, дванадесетопръстник и дебело черво, така че е добре още колеги да бъдат обучени.

Имате наблюдения върху пациенти от всички възрасти. Зачестяват ли заболяванията на стомашно-чревния тракт, атакуват ли те по-често млади хора?

За честота на заболяванията и за разпределението по възрасти е редно да се говори с точни цифри, а това е проблем от компетенцията на колегите, работещи в сферата на епидемиологията и статистика и Световната здравна организация. Не е редно ние, като клинични лекари, да излизаме с подобни заключения. Но мога смело да заявя, че откриването на заболяванията става много по-лесно с възможностите на съвременната апаратура, с която разполагаме.

Какви са Вашите очаквания за бъдещето на гастроентерологията – кои нови тенденции ще бъдат хит в специалността в близко бъдеще?

Надявам се, че ендоскопската субмукозна дисекция и свързаните техники ще се развиват и ще бъдат все по-достъпни за българските пациенти, защото това е метод, чрез който се лекуват онкологични заболявания в ранен ендоскопски стадий, без хирургична намеса.

Много се надявам да се запази тенденцията на развитие при терапията на възпалителните чревни заболявания, визирам болест на Крон и улцерозен колит.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   2zbs

User Avatar ВГ 11.11.2019 23:15:26

ПРОДЪЛЖАВАЙ И МАЧКАЙ С РАБОТА!ОНЗИ ОТГОРЕ ТЕ ГЛЕДА И ЩЕ ТИ ПОМАГА ДА БЪДЕШ ВСЕ ТАКА УСПЕШЕН!БРАВО НА ЕКИПАКОЙТО ТИ СЪЗДАДЕ!

User Avatar Pediatrabulgara 11.11.2019 19:35:50

Браво на такива амбициозни колеги! Те са чест и за болниците, в които работят!!!

Още от Новини