burevestnik.bg - Мобилна версия


Над 11 млн. е-рецепти издадени от въвеждането им досега

Над 11 млн. е-рецепти издадени от въвеждането им досега

Към настоящия момент в Националната здравноинформационна система (НЗИС) са обработени и издадени 11 354 165 е-предписания, изпълнени са 10 300 000, издадените направления са 310 000, изпълнените направления – 270 000. Това отчете здравният министър проф. Асена Сербезова във времето за парламентарен контрол.

В отговор на въпрос от депутата от ДПС Джевдет Чакъров тя информира, че на този етап са разработени и интегрирани с НЗИС основни системи на различни институции – това са ЕСГРАОН, НОИ, регистрите на БЛС и БФС, Позитивният лекарствен списък, имунизационният регистър, COVID регистъра и др.

Министърът припомни, че у нас вече действа е-рецептата, която обхваща рецептите за лекарства, заплащани от НЗОК, и т.нар. бяла рецепта. По отношение на бялата рецепта проф. Сербезова уточни, че част от проблемите около интегрирането ѝ в системата не са проблем на НЗИС, а такъв, който трябва да се уреди нормативно. „В момента има създадена работна група в МЗ и се гледа проект на наредба, т.е. трябва да бъдат задължени съответните субекти да попълват информация“, осведоми тя.

Сред вече работещите модули на НЗИС здравният министър спомена още е-направлението за МДД и за изследвания за COVID-19.

„Предвиден е също е-преглед, който позволява в реално време да се изпращат данните от проведените медицински прегледи към НЗИС, като пускането му в експлоатация ще стане след излизането на наредбата“, допълни проф. Сербезова и продължи: „Е-досие, е-здравен запис – тук са разработени осем раздела, като техният брой ще се увеличи и с разработката на специален модул за е-хоспитализации, като в момента в него се съдържа само информация за предписаните и отпуснати е-рецепти и е-направления“. От думите ѝ стана ясно още, че се предвижда и здравноинформационен портал, като към него допълнително са добавени секции за записване час за ваксинация и цифров сертификат. Предвидени са и мобилни приложения, приложения за валидация и за изтегляне на цифров сертификат, както и мобилни приложения за предписване на е-рецепти, за които са водени разговори с БЛС.

От думите ѝ стана ясно още, че до края на 2022 г. предстои НЗИС да бъде разработена и внедрена в пълната си функционалност, която ще включва и интегриране на редица регистри към нея, като националния раков регистър, регистъра на хората с диабет, национален регистър на инвазивна кардиология, национален генетичен регистър, включително и регистър на клиничните изпитвания и скрининг.

„Ще бъде разработена и въведена система за мониторинг и контрол след нормативните промени, които задължават всички субекти да попълват данни и въз основа на тези данни ще се извършва статистическа обработка с цел управленски контрол, вземане на решения, основани на факти, данни и анализи, с цел да се подобри ефикасността на системата и управлението на средствата“, информира още проф. Асена Сербезова.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   4MqV

User Avatar Гост 18.02.2022 22:32:27

Парата отива изцяло свирката. Спрете празното говорене. Всеки ден има публикации за големите постижения на Информационно обслужване, но като се вгледаш не ги намираш. И всяко начало на годината, някой здравен министър заявява как до края на същата ще направи здравно-и формационната система. Какъв е всъщност срока на договора на Информационно обслужване, какво е включено в него, какъв е графика!? Каквото ИО направи все хубаво и все успешно, а лекарите и пациентите преливат от щастие от новата система!?

User Avatar Гост 18.02.2022 16:08:40

И колко платихте на лекарите за този труд, а ? Нищо.

User Avatar Гост 18.02.2022 14:29:40

11 млн рецепти за повече от 1 година са нищо. Проверете на месец колко рецепти се отчитат към НЗОК и ще се пукне този балон на хвалба от страна на Информационно обслужване.

Още от Новини